Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interesujący projekt na Powiślu - "Rycerskość w sieci" czyli jak walczyć z internetowym hejtem

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Fragment jednego z turniejów rycerskich na zamku w Sztumie
Fragment jednego z turniejów rycerskich na zamku w Sztumie Archiwum
Niezwykle ciekawy projekt realizowany jest obecnie na Powiślu, właściwie w całym regionie. Nosi nazwę „Rycerskość w sieci”, zaś dotyczy przeciwstawienia występującym w internecie negatywnym zjawiskom wartości pozytywnych znajdujących się w regule rycerskiej. Młodzi ludzie nagrywają filmiki, w których przedstawiają swoje spojrzenie na te sprawy. Całość realizuje Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej, przy współpracy Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz szeregu innych instytucji.

Aplikowaliśmy w tym roku podobnie jak w latach poprzednich o środki na organizację Turnieju im. Albrechta von Habsburg na zamku w Sztumie, lecz z powodu epidemii projekty dotyczące imprez masowych nie miały szans przeprowadzenia i środki zostały przekierowane na inne typy działalności. Moja żona Jolanta napisała ciekawy projekt, który otrzymał nazwę „Rycerskość w sieci”, został zaakceptowany i od kilku tygodni go realizujemy – mówi Arkadiusz Dzikowski, pracownik Muzeum Zamkowego, przez wiele lat mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. - Pomysłem Joli było, byśmy nie zgnuśnieli w domach, lecz starali się swoje hobby kontynuować i przeszli do sieci. Byśmy tam podzielili się naszymi doświadczeniami opartymi o regułę rycerską z młodymi odbiorcami – młodzieżą, dziećmi. Oni również pozostają w trudnej sytuacji, nie chodzą do szkoły, odbywają zdalne lekcje, czyli również przenieśli się do sieci. A tam występuje dużo zagrożeń, pojawia się m.in. hejt.

- Uczę w Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie. Od marca pracujemy online, to była nowość dla nas, dla uczniów, dla rodziców. Staramy się znaleźć wspólny mianownik dla tego wszystkiego. Ważne było, by uruchomić w dzieciach i młodzieży element kreatywny – dodaje Piotr Podlewski nauczyciel historii, również członek Bractwa. - Maj i czerwiec to czas, kiedy było zazwyczaj dużo wyjazdów szkolnych. Teraz każdy zamknięty jest w domu. Ten projekt jest świetnym wyjściem na wykorzystanie nagromadzonej energii. Miałem wątpliwości, czy uczniowie będą chcieli wejść w kolejny projekt on line, ale odbiór jest naprawdę świetny, dzieci ze szkoły nr 2 razem z rodzicami wykonują doskonałą robotę. Dostaliśmy masę mądrych filmików, wypowiedzi nt. rycerskości w sieci, hejtu, działalności różnych grup.

Co już udało się wykonać?

Cały projekt potrwa do 15 lipca, to symboliczna data bitwy pod Grunwaldem, której rekonstrukcja w tym roku oczywiście się nie odbędzie. To będzie finał – film zmontowany z tego, co zrealizują rekonstruktorzy i uczniowie. Mamy ścisły harmonogram, według którego publikujemy kolejne materiały. Pierwszym etapem była noc muzeów. Akcja zupełnie spontaniczna, mieliśmy ją zaplanowaną jako imprezę plenerową na zamku w Sztumie, ale włączyliśmy do naszego projektu. Piotr otwiera tę część legendami i opowieściami średniowiecznymi – informuje A. Dzikowski.

To wszystko można znaleźć w internecie, zwłaszcza na You Tube. Jest tam własny kanał sztumskiego bractwa, są kanały Podlewskiego i Dzikowskiego, playlisty z wszystkimi filmami.

- Od początku projektu rodzice i uczniowie otrzymali ode mnie poprzez dziennik Librus informacje, czym to jest. Czekałem na odzew. Była to wielka niewiadoma, okazało się że rezultaty przeszły nasze oczekiwania – uzupełnia P. Podlewski. - Oczywiście jest to dla chętnych, ale każdy film nagradzam oceną celującą. Uczniowie w tych filmikach – trwają po 20, 30 sekund - mówią czym jest dla nich dziś rycerskość, rycerskość w sieci. Naprawdę mają bardzo ciekawe przemyślenia. Filmiki są dostępne na stronie Bractwa. Niektórzy wybrali sobie jako tło zamek w Malborku, niektórzy występują osobiście na filmach, inni tylko są słyszalni. Zwracają uwagę na wyśmiewanie, wytykanie, szykanowanie. To jest bardzo trudno wychwycić, w internecie są dziesiątki różnych grup. Musimy reagować – jeśli widzimy że to się dzieje, reagujmy, na przykład wspierając tych którzy są szykanowani. Co ważne, publiczna prezentacja daje tym ludziom także poczucie pewności siebie.

– Najczęściej używanym słowem w tych filmikach była odwaga – podkreśla A. Dzikowski. - Chcemy podziękować tym dzieciom, rodzicom za odwagę. Sam fakt rejestracji głosu i publikacji jest już faktem odwagi.
Widzę na co dzień zachowania dzieci, które przyjeżdżają na zamek. Po kilku minutach dokładnie widać kto jest liderem w klasie, kto zepchnięty na margines. Widać gdzie rodzice i nauczyciele stawiają pewne granice, natomiast granice w sieci niestety nie istnieją.

Co dalej z projektem?

Wchodzimy w etap warsztatowy – wyjaśnia A. Dzikowski. - Chcemy pokazać dzieciakom jak my sami radzimy sobie w okresie epidemii ze swoim hobby, np. nagrywam film jak trenować walkę mieczem nie mając partnera. I jak to zorganizować, by widoczne było, że mój partner jest moim przyjacielem, nie jest moim wrogiem. Będziemy bardziej angażować rekonstruktorów. Brak możliwości spotkania w terenie jest dla tych ludzi bardzo niedobry. Świat rekonstruktorów nie był przygotowany do aktywności w sieci, to przede wszystkim był real. Stawiamy cały czas pytanie – jakie wnioski młodzież wyciąga z historii.

– Młodzież wyciąga wnioski nadspodziewanie dojrzałe – odpowiada P. Podlewski. - Osoby które nam filmy przysłały połączyły regułę rycerską ze światem wirtualnym, obecnym. Mówią o męstwie, odwadze, reagowaniu, asertywności. To temat, który warto pielęgnować. Bardzo się cieszę, że aktywni są uczniowie, którzy na lekcjach byli często wycofani. To jest główna siła tego projektu, czyli nowa forma edukowania, jako nauczyciela bardzo mnie to raduje.

Jak podkreśla Arkadiusz Dzikowski, projekt „Rycerskość w sieci” jest kierowany siłą rzeczy do środowiska z naszego regionu, z tzw. Prowincji Pruskiej i Prowincji Pomorskiej rycerstwa. Materiały są jednak oglądane daleko, także za granicą (np. w Niemczech, w Estonii). Organizatorzy nadal czekają na materiały, które chcą publikować. Co najmniej do 10 lipca można przesyłać filmy, potrzebny jest jeszcze czas na ich opracowanie. Najłatwiej znaleźć kontakt do projekty „Rycerskość w sieci” na Facebooku, lecz portal ten ma pewne ograniczenia wiekowe. Można kontaktować się także poprzez You Tube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto