Jubileusz 65-lecia Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie - gratulacje, życzenia i podziękowania

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Uroczystość 65-lecia Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie odbyła się w salach kinoteatru Powiśle, w połączeniu z wirtualnym zjazdem absolwentów. Nie obyło się bez wspomnień, gratulacji oraz życzeń jak największych sukcesów dla szkoły.

Co pięć lat absolwenci, pedagodzy, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie obchodzą święto swej szkoły, połączone ze zjazdem absolwentów. Pandemia koronawirusa spowodowała odejście od tradycyjnego spotkania absolwentów, choć takowe odbywają się z inicjatywy poszczególnych klas lub roczników. Uroczystość jubileuszu zorganizowano w salach kinoteatru Powiśle.

Przybyli nauczyciele pracujący przez wiele lat w tej szkole, wśród nich witana gromkimi oklaskami prof. Barbara Ślizień. Także dyrektorzy: Stanisław Walczak, Czesław Oleksiak i Mariusz Krause. Wszystkich powitał Zdzisław Juszczak (matura 1963), przez wiele lat zajmujący się organizacją zjazdów absolwentów.

- Moja matura była czwartą w historii szkoły - wspominał Zdzisław Juszczak. - Dziś nasza szkoła obchodzi "żelazną rocznicę". Zjazd absolwentów odbywa się jednak w formie wirtualnej, to spotkanie nazwalibyśmy więc hybrydowym. Długo nasza szkoła nie miała tradycji zjazdowych, częściej odbywały się spotkania roczników. Wystartowaliśmy w roku 1996 z hasłem "Niezapomniane młodzieńcze lata". Wtedy nadano skwerowi Pod Dębami imię Michała Giembickiego, pierwszego dyrektora szkoły. Podczas IV zjazdu w czerwcu 2001 roku szkoła otrzymała nowy sztandar. W październiku 2006 roku nowym patronem został Jan Kasprowicz. Kolejny zjazd to rok 2012, z rocznym "poślizgiem" z powodu prac remontowych. Podczas VII zjazdu we wrześniu 2016 roku szkoła obchodziła swoje 60-lecie.

- Dzieje szkoły to część historii, którą tworzyli nasi absolwenci - mówiła Wiesława Kowalik, dyrektorka "Kasprowicza", również absolwentka. - Na przestrzeni lat opuściło szkołę blisko 6 tysięcy absolwentów. Pracuje tutaj już trzecie pokolenie pedagogów. Dziś szkoła to 15 oddziałów, 330 uczniów, 30 nauczycieli oraz 10 pracowników. Szkoła jest skomputeryzowana, wyposażona w wysokiej jakości sprzęt i pomoce dydaktyczne.

W czasie uroczystości w poczet Przyjaciół Szkoły przyjęto Miasto i Gminę Sztum - okolicznościową statuetkę odebrali burmistrz Leszek Tabor i przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Oleksiak. Sami również winszowali jubileuszu i życzyli kolejnych sukcesów.

Powinszowania całej społeczności "Kasprowicza" złożyli także - Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który wręczył okazała plakietę Gryfa Pomorskiego, oraz Anna Ciewiertnia, dyrektorka delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie.

Uczniowie "Kasprowicza" przedstawili efektowny program pokazujący jak szkoła zmieniała się na przestrzeni lat, przygotowany pod kierunkiem prof. Beaty Ostrowskiej - Nenczak

"Eksplozja pandemii" - Minister Niedzielski

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie