Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo: Święto Pieczonego Ziemniaka w Szropach. Kartofel jest dobry na wszystko! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Sołectwo Szropy wraz z wójtem gminy Stary Targ Wiesławem Kaźmierskim i dyrektorem GOK-u Ryszardem Walendziakiem jest współorganizatorem Święta Pieczonego Ziemniaka. - Wiosną posadziliśmy ziemniaki. Obrodziły i teraz serdecznie zapraszamy w piątek, 7 października - w godz.16- 22 - mówi sołtys Jolanta Patoka.

Ziemniak, zwany także w części Polski - kartoflem, a w Wielkopolsce - pyrą, jest najpopularniejszym, obok chleba, składnikiem polskiego posiłku. Na naszych stołach warzywo to - pochodzące z Ameryki Południowej - pojawiło się w XVII wieku.

Dzisiaj statystyczny Polak zjada w ciągu roku ponad 100 kg ziemniaków. Gotowane, pieczone, smażone, podawane jako purée, frytki albo chipsy – każdy z nas ma swój ulubiony wariant spożywania tego warzywa.

Na świecie istnieje ponad 10 tys. odmian ziemniaków. W Polsce klient może wybierać wśród ponad 100 różnych odmian. Do najbardziej popularnych należą: Irga, Vineta, Agata, Irys, Lord.

Ziemniaki uważane są za jedno z najbardziej tuczących warzyw, ale tak naprawdę wcale nie są kaloryczne. Wszystkiemu winne są dodatki. W 100 g ugotowanych ziemniaków jest tylko 75 kcal! Jeśli nie dodamy do nich masła, śmietany lub okrasy, to pozostaną zdrowym dodatkiem do codziennych posiłków.

Ziemniaki nie zawierają tłuszczu i są bogate w mikroelementy, zwłaszcza potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Poza tym są źródłem witamin A, B1, B2, B3, B6, C, E, K i PP. W ziemniakach znajduje się też błonnik pokarmowy.

Duża dawka potasu oraz niska zawartość sodu sprawiają, że warzywo to jest polecane osobom, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Należy jednak pamiętać o tym, by przy schorzeniach układu krążenia używać bardzo mało soli (pod koniec gotowania ziemniaków) lub całkowicie z niej zrezygnować.

Ziemniaki są lekkostrawne, dlatego można je jeść w przypadku dolegliwości trawiennych, a także przy zatruciach. Zawartość błonnika sprawia, że są dobrym produktem na trawienie. Dzięki nim można pozbyć się problemu zaparć, wzdęć, zgagi oraz biegunki (jeśli oczywiście jemy ziemniaki z wody, a nie smażone). Warto wiedzieć, że im młodsze ziemniaki, tym więcej drogocennego błonnika zawierają.

Ziemniaki są wspaniałym źródłem energii. Najwięcej energii dadzą nam ziemniaki gotowane na parze lub w łupinach.

Ziemniaki są też skutecznym lekiem przeciwbólowym. Okłady z surowych ziemniaków stosuje się w ludowej medycynie na zwichnięcia, zapalenia stawów oraz bóle reumatyczne.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto