Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny numer kwartalnika "Prowincja" już gotowy - redakcja pisma nie podała jeszcze, w jaki sposób można go będzie nabyć

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Okładka najnowszego numeru kwartalnika "Prowincja" autorstwa Mariusza Stawarskiego
Okładka najnowszego numeru kwartalnika "Prowincja" autorstwa Mariusza Stawarskiego Archiwum kwartalnika "Prowincja"
Drodzy Czytelnicy to już naprawdę blisko, coraz bliżej. Być może po najbliższej majówce ukaże się najnowszy i pierwszy w tym roku numer kwartalnika "Prowincja". Jeszcze chwila cierpliwości. Pewnie nie da się prędko spotkać, chyba że premier lub minister zdrowia przy następnej odsłonie pandemicznych ulg pomyślą o naszym kwartalniku i zezwolą zorganizować bezpieczne spotkania promocyjne. Będziemy na bieżąco informować gdzie będzie można kupić nasz kwartalnik. Tymczasem, na dobry początek, zamieszczamy wstępniak trzydziestej dziewiątej już "Prowincji" - pisze redakcja kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław.

Rok 2020 jest dla nas bardzo ważny, bo rozpoczynamy dziesiąty rok naszego istnienia - pisze redakcja kwartalnika "Prowincja". - Dlatego kolejnym numerem naszego kwartalnika kłaniamy się nisko naszym Czytelnikom, bez których by nas nie było. Ostatnie tygodnie przyniosły nam trudny czas nieprzewidywalnej epidemii, czas kwarantanny, życia w odosobnieniu. Życie toczy się jednak dalej, bo nie znosi pustki. Radzimy sobie jak potrafimy, także z naszą wspólnotą. Przyłączamy się do apeli o zostanie w domach, ale staramy się być razem wirtualnie, a nawet realnie, choćby muzykując wspólnie na balkonach, wspierając służbę zdrowia, pomagając osobom starszym robić zakupy, szyjąc w domowych zaciszach ochronne maseczki, dbając o rodzinę, a nade wszystko czytając. I po to jesteśmy między innymi my. Na czas „zarazy” nie wymiękamy i przygotowaliśmy dla Państwa kolejny numer naszego kwartalnika, choć nie wiemy kiedy będziemy mogli się zobaczyć na bezcennych dla nas spotkaniach promocyjnych.

W poezji postawiliśmy na młodość i doświadczenie, a także przekraczanie granic. Prezentujemy bowiem z jednej strony wiersze Borysa Barfelda, uznanego rosyjskiego poety z Kaliningradu, a z drugiej strony poetyckie próby niedawnej licealistki z Malborka, Niny Jurewicz. Proza to fragment najnowszego kryminału „Boski znak”, pochodzącego z Kwidzyna, Krzysztofa Bochusa, najnowsza powieść „Chłopiec z Kresów” Tomka Wandzla z Prabut i ostatnia część przygód Wilhelma z Modeny, autorstwa Piotra Napiwodzkiego z Koślinki.

Profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o osamotnieniu, wstydzie, resentymentach i pograniczu, a Andrzej Kasperek ogląda Żuławy oczami Wincentego Pola.

Wspomnienia katyńskie to nasz, nie tylko rocznicowy, obowiązek pamięci. Stąd rodzinne opowieści o Stanisławie Szarmachu, Janie Skóreckim, Feliksie Pogorzelskim i Zdzisławie Gierlińskim, autorstwa Adama Langowskiego, Julii Kaczmarczyk i Leszka Sarnowskiego.

W żuławskiej części wędrówek po prowincji Izabella Nierojewska-Driemel opisuje swoje doświadczenia „walki z wiatrakami”, dosłownie i w przenośni. Mariusz Wiśniewski prezentuje projekt żywego skansenu architektury drewnianej w Żuławkach i Drewnicy, a Wiesław Olszewski opowiada o ceglanej zagrodzie w Powalinie.

O początkach (a także nowym obliczu) biblioteki w Sztumie opowiada Krystyna Błaszczyk-Ryszkowska. Stanisława Wojciechowska-Soja kreśli sylwetkę emigranta z Kociewia, a Alicja Łukawska opowiada o wyjątkowej recepcji swojej książki „Córka organisty” w gminie Markusy.

Grażyna Nawrolska opisuje swoje archeologiczne odkrywanie Prabut. Bogumił Wiśniewski zaprasza do kwidzyńskiej katedry, a Łukasz Rzepczyński kreśli dzieje cesarskiego dębu z Kwidzyna.

Wacław Bielecki rozmawia z młodym muzykiem ze Sztumu Kacprem Smolińskim, harmonijkarzem, o jego ostatnich koncertach między innymi z Agnieszką Duczmal. Marcel Woźniak, pochodzący z Kwidzyna pisarz, opowiada Adamowi Kamińskiemu, że w literaturze wszystko jest możliwe, a Artur D. Liskowacki w rozmowie z Lechem M. Jakóbem, redaktorem naczelnym internetowego portalu literackiego „Latarnia Morska” z Kołobrzegu przybliża naszym Czytelnikom to ważne pomorskie pismo.

Kolejne refleksje z prowincji dalszych i pogranicza przesyłają nam Krzysztof Czyżewski z Sejn i Paweł Zbierski z Katalonii.

Michał Majewski tym razem fotografuje magiczne Rodowo, wioskę sztuk i cudów, a Piotr Opacian, okiem fotosnajpera podgląda żurawie.

W Galerii Prowincji tym razem młoda artystka, absolwentka gdańskiej ASP, pochodząca z Barcic, Martyna Baranowicz, a na okładce jak zwykle Mariusz Stawarski.

Przetrwajmy ten trudny czas razem i nie dajmy się wirusowi. Zostańmy w domu, jak długo będzie trzeba i budujmy swoją siłę. Zapraszamy do lektury.

Redakcja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto