Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny numer "Prowincji" już w sobotę

Piotr Piesik
Archiwum organizatorów
Spotkanie promocyjne najnowszego numeru kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja" odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 18. w sali Sztumskiego Centrum Kultury. Redakcja zaprasza wszystkich stałych czytelników oraz tych, którzy dopiero zechcą sięgnąć po kwartalnik.

Zamiast dalszych zachęt do przyjścia na to spotkanie - artykuł wstępny tego numeru, autorstwa Leszka Sarnowskiego.

Dwudziesta „Prowincja”
Wysokiego wiaduktu, sugerującego górski plener, z najnowszej okładki autorstwa Mariusza Stawarskiego, nie da się z pewnością skojarzyć ani z Żuławami ani z Powiślem, może z Szwajcarią. Ale pociąg z naszym regionem skojarzyć już można, bo z Malborka w wielki świat można ruszyć słynnym Pendolino. Niektórzy wpadli na pomysł, jak bohater jednego z tekstów, by pociąg zrobić w swoim ogrodzie. Pociąg to jednak przede wszystkim podróż i do takiej, kolejnej, bo już dwudziestej podróży po naszych prowincjalnych zakamarkach zapraszamy.
Maciej Kraiński, tym razem w poetycko-kulinarnym wspomnieniem, żegna w naszym mieniu wybitnego pisarza-noblistę, Güntera Grassa, a Zbigniew Chojnowski w opowiadaniu wierszem pisze Różewiczem. Lasse Hanssen, szwedzki pisarz, po mieczu spod Elbląga, w tłumaczeniu Tomasza Stężały, debiutuje na naszych łamach. Michał Majewski wraca z kolejnym morskim opowiadaniem. Andrzej C. Leszczyński prowadzi swoje filozoficzne rozważania o protestach nieczytających, nieoglądających, ale wiedzących, a poza tym o Heidegerze, Kierkegardzie i śnie.
Tekstami Dominiki Kraski i Wiesława Olszewskiego snujemy ciąg dalszy opowieści o świecie minionym żuławsko-powiślańskich autochtonów i osadników, wzbogacając cały cykl o relacje Anicety Miszkiewicz, Mariana Deniziaka, Feliksa Bobowskiego czy Hansa Juergena von Wilckensa. Różne doświadczenia, różne losy, jeden region.
W 95 rocznicę plebiscytu na Powiślu Justyna Liguz kreśli tło historyczne wydarzenia, cytując obszernie ówczesne gazety. Teodor Sejka przypomina początki harcerstwa na Ziemi Sztumskiej, a Andrzej Lubiński działania repolonizacyjne w Postolinie. Jan Chłosta, tym razem pisze o porwaniu księży przez władze sowieckie, a Krzysztof Ostrowski o początkach milicji w Sztumie. Janusz Namenanik próbuje odtworzyć nieistniejącą wieżę widokową w Dzierzgoniu, a Adam Langowski tropi braci Sierakowskich z Waplewa na polowaniu w Indiach.
W prowincjonalnych wędrówkach - o cudach w Gietrzwałdzie, kolejce z Żuławki Sztumskiej, poszukiwaniach wielokulturowego Malborka, ratowaniu cmentarza w Jasionnie, żuławskim serze i urokach Lipska. Sporo miejsca poświęcamy tym razem rycerskim historiom i pasjom. Magdalena Grodecka wspomina czasy świetności dzierzgońskiego zamku i wielkich szatnych zakonu, Arkadiusz Dzikowski opowiada jak został Wielkim Hetmanem Kapituły Rycerskiej, a Marta Chmielińska-Jamroz, jak się zostaje współczesnym mistrzem świata w rycerskich potyczkach.
W prowincjonalnej Galerii tym razem nie plastycy, a fotograficy, laureaci konkursu ogłoszonego, pod patronatem naszego kwartalnika, przez Stowarzyszenie Kochamy Żuławy. Na deser muzyczne peregrynacje po regionie autorstwa Wacława Bieleckiego i sporo recenzji regionalnych wydawnictw. Mamy nadzieję, że w skwarze letniej kanikuły, znajdą Państwo chwilę czasu na lekturę. Polecamy i zapraszamy. Redakcja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto