Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniecwałd. Rośnie farma elektrowni wiatrowych

Jacek Skrobisz
Koniecwałd. Zanim wiatraki tutaj trafią, przebywają długą drogę. FOT. PIOTR SZYMAŃSKI
Koniecwałd. Zanim wiatraki tutaj trafią, przebywają długą drogę. FOT. PIOTR SZYMAŃSKI
Już osiem elektrowni wiatrowych stoi na farmie powstającej w Koniecwałdzie. Ogromne konstrukcje powstają szybko, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, jednak okazuje się, że firma transportująca elementy wiatraków robi to ...

Już osiem elektrowni wiatrowych stoi na farmie powstającej w Koniecwałdzie. Ogromne konstrukcje powstają szybko, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, jednak okazuje się, że firma transportująca elementy wiatraków robi to bez wymaganych pozwoleń z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Elektrownie wiatrowe trafiają do Koniecwałdu z Niemiec. Począwszy od wjazdu na teren Polski przez granicę w Świecku, firma transportowa musi uzyskać pozwolenie od zarządcy drogi na przejazd ładunku wielkogabarytowego.

Spółka Transport Supporting Services z Poznania takie pozwolenia otrzymuje, ale w przypadku uszkodzeń spowodowanych na trasie pozwolenie zostaje jej odebrane na czas naprawy szkody.
Tak było w przypadku transportu wiatraków przez Malbork, gdy podczas zjazdu z drogi krajowej nr 22 na "krajówkę" nr 55 za mostem na Nogacie zniszczone zostały znaki drogowe i trawniki.

Wiatraki stawia firma Iberdrola.

- My mamy podpisaną umowę, według której elektrownie mają być dostarczone na miejsce przez producenta. Nie odpowiadamy za szkody powstałe w wyniku transportu - mówi Radosław Hauss, przedstawiciel firmy Iberdrola.

- Do szkód doszło, ale firma już je naprawiła - mówi Karol Markowski, zastępca kierownika tczewskiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na bieżąco kontrolujemy te transporty i jeśli dochodzi do uszkodzeń trasy, to informujemy o tym firmę, a ona nie odżegnuje się od napraw.

Okazuje się, że malborski zakręt w stronę Sztumu jest najbardziej newralgicznym miejscem dla samochodów ciężarowych wiozących części potężnych masztów, ale nie jedynym. Wcześniej w Chojnicach uszkodzone zostało rondo.

GDDKiA sprawdza też, czy ostatnie transporty były legalne, bo pomimo braku zezwolenia w ubiegłą sobotę odbył się jeden z nich. Wcześniej na przebieg inwestycji uskarżali się rolnicy z Koniecwałdu i Gronajn, gdzie wykonano nasyp utrudniający im wjazd na swoje pola.

W gminie Sztum ma stanąć dwanaście elektrowni wiatrowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto