Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy biletów poszukiwani. Brakuje ludzi do pracy

Marek Jaszczyński
Kontroler biletów to jedna z najmniej wdzięcznych funkcji w komunikacji miejskiej, ale potrzebna.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego potrzebuje ludzi do sprawdzania biletów. Praca jest stresująca i nie każdy sprawdzi się w tej profesji

Kontroler biletów to jedna z najmniej wdzięcznych funkcji w komunikacji miejskiej, ale potrzebna. Z jednej strony nielubiana przez gapowiczów, z drugiej potrzebna, bo jazda bez biletu jest kradzieżą. Do takiej pracy zarząd dróg szuka chętnych. Kandydat musi być niekarany.

- W tym dziale zdarzają się zmiany, pracownicy czasami odchodzą i zmieniają pracę. Zdarza się także, że to my nie przedłużamy umów. Rotacja jest, ale nie mówimy tu o braku - wyjaśnia Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i transportu Miejskiego.

Spytaliśmy, czy kontrolerzy odchodzą, bo praca im nie odpowiada? A może ZDiTM nie jest z nich zadowolony?

- Jesteśmy zadowoleni w większości pracowników. Każdy szuka swojego miejsca zawodowego i zmiany mają miejsce w różnych działach. Praca kontrolera jest chwilami wyjątkowo stresująca - mówi Pieczyńska.

Czasem bywa też niebezpiecznie. W grudniu 2010 roku doszło od bardzo groźnego zdarzenia. Na rogu alei Bohaterów Warszawy i ulicy Jagiellońskiej, na przystanku tramwajowym linii nr 7 nieznany sprawca wypchnął z tramwaju kontrolerkę, która upadła i uderzyła głową o chodnik. W wyniku tego zdarzenia kobieta doznała pęknięcia części potylicznej czaszki. Sprawca uciekł. W lutym 2013 roku, w czasie kontroli biletów, jeden z pasażerów nie miał biletu i doszło do szarpaniny. Agresywny mężczyzna uderzył kontrolera łokciem w twarz. Pasażer na przystanku „Boguchwały” przekazany został policji.

Ale zdarzają się też pochwały. Wtedy, gdy np. kontrolerzy zamiast ukarać za brak biletu dają szansę gapowiczowi i sprzedają bilet.

Stres, niechęć nieuczciwych pasażerów, a co w zamian? Pracownik działu kontroli ma pensję zasadniczą w wysokości 2000 zł brutto. Do tego dochodzą inne elementy wynagrodzenia

- Na przykład 30-procentowa premia i stażowe, dlatego zarobki są różne - informuje ZDiTM.

Mundury? Nie u nas

Kontroler w mundurze to dobra prewencja.

Wrocławski kontroler ma na sobie koszulę z krawatem, a nawet marynarkę, do tego eleganckie spodnie lub w wersji dla pań spódnica. Gdy jest ciepło wystarczy koszula. Kolor granatowy. - Chodzi o to, żeby kontrolerzy byli widoczni - mówi Agnieszka Korzeniowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. - Chodzi o zmianę wizerunku tej służby. Nie chcemy, żeby kontrolerzy byli postrachem i wyskakiwali nagle obok pasażera.

Inny pomysł jest realizowany w łódzkim MPK od początku tego miesiąca. Na życzenie łodzian zostały wprowadzone kamizelki odblaskowe dla kontrolerów, z logo firmy oraz napisem „Kontrola MPK-Łódź”. Czy taki pomysł warto zrealizować w Szczecinie? - W tej chwili nie planujemy dodatkowego umundurowania dla kontrolerów - mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM.

________________________________________________________________________

Zobacz także:

Kontrolerzy biletów będą pracować w mundurach. "Ma to działać prewencyjnie"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto