Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Policjanci kontrolują przestrzeganie wymogów kwarantanny - jak dotąd nie było przypadków ich złamania

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Każdego dnia policjanci na terenie całego kraju - także w powiecie sztumskim - przeprowadzają liczne kontrole przestrzegania kwarantanny, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Obowiązkiem osób poddanych takiej procedurze jest stałe przebywanie w domu lub miejscu wskazanym, w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa.

Niestety, wraz ze wzrostem liczby mieszkańców poddanych tej procedurze, zaczynają pojawiać się przypadki niestosowania się do zaleceń. Przykładem dwoje mieszkańców Gdańska, którzy pomimo objęcia ich kwarantanną złamali ten zakaz i wyszli z domu po zakupy. Policjanci przypominają, że złamanie kwarantanny wiąże się z odpowiedzialnością karną i zapowiadają stanowcze działania wobec takich osób.

Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Sztumie, kontrole przestrzegania obowiązku kwarantanny na terenie naszego powiatu przebiegły jak dotąd bez żadnych problemów, osoby kontrolowane przebywały we wskazanych miejscach. Jarosław Drwięga, dyrektor Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu, przebywający razem z grupą uczniów na dwutygodniowej kwarantannie po powrocie z zagranicy, w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kołozębiu potwierdzał, że systematycznie odbywają się kontrole policji, w związku z kwarantanną.

Odpowiedzialność – to słowo, które aktualnie występuje najczęściej w przestrzeni publicznej w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem COVID-19. Przejawiać się ona powinna poprzez zachowanie zaleceń służb sanitarnych, unikanie kontaktów z innymi osobami, ale przede wszystkim przestrzeganie kwarantanny. Są jej poddani ci, u których występuje ryzyko, że miały kontakt z osobami zakażonymi. O poddaniu tej procedurze decydują służby sanitarne - podkreślają policjanci.

Zarazem przypominają, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto