Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w powiecie sztumskim. Policja przypomina o nakazie używania aplikacji "Kwarantanna domowa"

rk
Fot. KPP Sztum
Komenda Powiatowa Policji w Sztumie przypomina o obowiązku nie tylko stosowania się do kwarantanny, gdy służby sanitarne wydały taką decyzję, ale też o aplikacji "Kwarantanna domowa". Ona również jest obowiązkowa.

Obowiązkowa, teraz już nie 14-, lecz 10-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa". Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" to wymóg ustawowy

Obowiązek kwarantanny wprowadziła podpisana przez prezydenta RP specustawa. Informacje o obowiązku korzystania z aplikacji można znaleźć w art. 7e Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (to pełna nazwa nowego prawa).

Głównym celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu. To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią - podkreśla policja.

Aplikacja "Kwarantanna domowa". Krok po kroku

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”.

Uwaga! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że nasze dane są w bazie i że możemy rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujemy po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. Gdy SMS dotarł, można pobrać aplikację. Jak to zrobić? To zależy od telefonu, którego używamy:

  • jeśli korzystamy z telefonu systemem Android - znajdziemy ją w sklepie Google Play;
  • jeśli nasz smartfon to iOS, należy zajrzeć do App Store;
  • niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziemy na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpisujemy nazwę aplikacji, czyli „Kwarantanna domowa”. Po jej wyszukaniu klikamy przycisk „Instaluj”;
  • aplikację aktywujemy za pomocą numeru telefonu. Nasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS.

Aplikacja "Kwarantanna domowa", czyli... zadania do wykonania

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniemy zadanie: zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobimy w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji. Od tego momentu czekamy na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniemy do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach - informuje policja

W aplikacji wykorzystywane są geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Na wykonanie zadania mamy 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiemy zasad odbywania kwarantanny.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" nie wyręcza policjantów

To warto podkreślić. Mimo że korzystamy z aplikacji, nie zmienia to faktu, że... policji możemy się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja nie zastępuje funkcjonariuszy, tylko uzupełnia ich działania. A zdarzało się już, że policjanci potrafili więcej niż jeden raz odwiedzić tę samą osobę w miejscu odbywania kwarantanny i... jej nie było.

Policja podkreśla, że aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i dla jej użytkowników, ponieważ:

  • daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze;
  • dzięki niej można szybko skontaktować się też z pracownikiem socjalnym;
  • daje szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie infolinii.

Aplikacja „Kwarantanna domowa” i zwolnieni z tego obowiązku

Z obowiązku używania aplikacji "Kwarantanna domowa" zwolnione są osoby:

  • z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące),
  • osoby, które nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji, a ten fakt zgłosiły właściwym służbom.

Oświadczenie w tym drugim przypadku składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie - 22 165 57 44. Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk należy przekazać policjantom. Wzór oświadczenia znajdziecie na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Na tej stronie znajdują się też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje, co zrobić w przypadku, kiedy mamy problem z wykonaniem zadania. Koniecznie należy przeczytać!

WAŻNE! Będąc na kwarantannie, nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajmy SMS-y. Aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny - zapewniają służby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto