Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski MOCAK zabetonowany? Maria Anna Potocka dyrektorką aż do 2031 roku! Krytyczne reakcje na decyzję prezydenta

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Maria Anna Potocka będzie zarządzała MOCAK-iem do 2031 roku
Maria Anna Potocka będzie zarządzała MOCAK-iem do 2031 roku Andrzej Banaś, Anna Kaczmarz
Kadencja Marii Anny Potockiej na stanowisku dyrektorskim w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK miała się zakończyć w 2025 roku, jednak w ostatnich dniach Jacek Majchrowski przedłużył kontrakt obecnej dyrektorki o kolejne 7 lat - to najdłuższy możliwy okres. Maria Anna Potocka będzie zarządzała MOCAK-iem do 2031 roku. Ta decyzja wzbudziła w Krakowie wiele negatywnych reakcji.

Maria Anna Potocka dyrektorką MOCAK-u aż do 2031 roku

Jacek Majchrowski wprawdzie nie wystartuje w najbliższych wyborach, ale odchodząc, rozdaje nominacje na ważne stanowiska w krakowskiej kulturze swoim. Krytycy nazywają to "betonowaniem" dyrektorski stanowisk w miejskich instytucjach.

Z początkiem marca prezydent Krakowa przedłużył - na najdłuższy możliwy okres - umowę dyrektorską w Muzeum Sztuki współczesnej MOCAK Marii Annie Potockiej. Umowa zawarta z Potocką 10 listopada 2018 wygasała w listopadzie 2025 roku. Tymczasem już dziś wiemy, że zmiany w MOCAK-u nie będzie aż do 2031 roku.

Jak tłumaczy magistrat, Potocka miała umowę w niepełnym wymiarze godzin, w ostatnich latach łączyła bowiem obowiązki dyrektorskie Muzeum Sztuki Współczesnej i Bunkra Sztuki. Do tej drugiej instytucji Jacek Majchrowski powołał Marię Annę Potocką, by pokierowała galerią w czasie jej remontu. Po oddaniu wyremontowanego Bunkra Sztuki jego dyrektorką została Delfina Jałowik, która została wyłoniona w drodze konkursu.

Tym samym Maria Anna Potocka, jak tłumaczy magistrat, podjęto decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora MOCAK-u w pełnym wymiarze czasu pracy.

- 16 lutego br. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Marią Anną Potocką w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy, a następnie Prezydent Miasta Krakowa powołał Marię Annę Potocką na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK z dniem 1 marca 2024 r. na okres 7 lat w pełnym wymiarze czasu pracy - wyjaśnia Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury UM.

Prezydent Jacek Majchrowski „betonuje” nie tylko miasto, ale i jego instytucje

Magistrat wyjaśnia, że decyzja o ponownym powołaniu Marii Anny Potockiej na stanowisko dyrektora muzeum zapadła po uzyskaniu przez organizatora - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - wymaganych opinii związków zawodowych działających w tej instytucji oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

- Wszystkie pozyskane opinie (Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Muzeum oraz związków zawodowych działających w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK tj. Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ Konfederacji Pracy) były pozytywne - dodaje Katarzyna Olesiak.

Potocka jednak nie cieszy się autorytetem zwłaszcza wśród młodych krakowskich twórców, doczekała się nawet dedykowanego jej działalności satyrycznego profilu na FB "Masza dyrektorką Krakowa". Część środowiska artystycznego z dużym niepokojem przywitała więc decyzję prezydenta, a słowa krytyki publicznie wyraziła też krakowska posłanka Daria Gosek-Popiołek.

- To oznacza, że prezydent Jacek Majchrowski „betonuje” nie tylko miasto, ale i jego instytucje. Ze szkodą dla nas: odbiorców kultury, artystów i artystek, kuratorów i kuratorek. Tak, uważam że MOCAK potrzebuje zmiany, nowego otwarcia. I konkursu, podczas którego kandydaci i kandydatki publicznie przedstawią plany i koncepcje funkcjonowania tej instytucji. Jednak znowu zamiast szerokiej debaty i transparentnego konkursu, otrzymujemy budzący niesmak spektakl, w którym po kryjomu prezydent zapewnia swojej wieloletniej przyjaciółce i współpracowniczce stanowisko. To symbol arogancji władzy, a przecież w tym wszystkim najważniejsza powinna być sztuka, jej twórcy i twórczynie. Ich wolność twórcza, niezależność. Mam nadzieję, że jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta Krakowa będzie zlecenie kompleksowego audytu tej instytucji, przeprowadzonego przez niezależnego audytora. A potem wyciągnięcie z tego konsekwencji - napisała na FB polityczka Razem.

Ile zarobi dyrektorka MOCAK-u?

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", miesięcznie na konto Marii Anny Potockiej wpływa z tytułu wykonywania obowiązków dyrektorskich przeszło 17 tys. zł miesięcznie, na co składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 9,5 tys. zł brutto oraz 4 tys. dodatku funkcyjnego. Dyrektorce MOCAK-u przysługuje też prawo do dodatku specjalnego do wys. 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Przypomnijmy, Maria Anna Potocka jest też odpowiedzialna za remont i przystosowanie do celów muzealnych Kossakówki. Prace remontowe rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Remont budynku i otwarcie muzeum poświęconego rodzinie Kossaków planowane jest najpóźniej na wiosnę 2026 roku. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, organizatorem Muzeum rodziny Kossaków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowski MOCAK zabetonowany? Maria Anna Potocka dyrektorką aż do 2031 roku! Krytyczne reakcje na decyzję prezydenta - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto