Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krew jest bardzo potrzebna – można ją oddawać w Kwidzynie, można w Malborku

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
W okresie wakacyjnym często docierają wiadomości o niedoborach krwi niezbędnej dla placówek służby zdrowia. Tak niestety jest również w tym roku. Choć w najbliższych tygodniach nie są planowane wyjazdowe akcje honorowego poboru krwi na terenie powiatu sztumskiego, dawcy mogą skorzystać z takiej możliwości w Kwidzynie oraz w Malborku.

Według informacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku na dzień 22 lipca (środa), wystarczająca ilość krwi dotyczyła jedynie grup B RhDminus oraz AB RhDplus. W przypadku wszystkich (!) pozostałych grup krwi stan był niski lub wręcz bardzo niski. Tymczasem krew jest konieczna dla wykonywania zabiegów operacyjnych, dla wielu innych terapii medycznych. Stali dawcy wyjeżdżają na urlopy, nie zawsze są dostępni. Warto więc oddać krew!

Gdzie można to zrobić? RCKiK podaje, że wznowił pracę oddział terenowy w Kwidzynie, który znajduje się przy ul. Hallera 31, tel. 55 279 41 35. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku od godz. 7. do 11.

Ponadto wyjazdowe akcje poboru krwi odbywają się systematycznie w Malborku, gdzie ambulans RCKiK parkuje na terenie przy internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Mazurów. W lipcu takiej akcji już jednak nie będzie, warto zajrzeć na stronę internetową RCKiK i sprawdzić terminy akcji sierpniowych.

Pamiętać trzeba, że do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które przebywały poza Polską w ciągu ostatnich 2 tygodni; są poddane kwarantannie, izolacji domowej przez Inspekcję Sanitarną; miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2; miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji; mają objawy infekcji dróg oddechowych; mają podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 stopnia C. Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni. Osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 mogą oddać osocze jako ozdrowieńcy po ustąpieniu objawów i minimum 14 dni od uzyskania 2 ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR. Każdy dawca przed oddaniem krwi przechodzi wstępne badanie lekarskie i szczegółowy medyczny wywiad.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto