Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kule: Oddawali krew i nie tylko [ZDJĘCIA]

PC, GW
Kolejny już raz słuchacze odbywający szkolenie zawodowe w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach uczestniczyli w Akcji Honorowego Krwiodawstwa.

– Życie każdego pacjenta wymagającego transfuzji krwi jest zagrożone, jeśli w porę jej nie otrzyma. Nie wahaj się więc! Może Twoja krew przywróci zdrowie dziecku, matce czy też osobie najbliższej, najbardziej ukochanej – tak zachęcała słuchaczy do uczestniczenia w akcji pani Barbara Dłubak, pielęgniarka zatrudniona w Ośrodku Szkolenia.

Pani Basia jest organizatorką i propagatorką krwiodawstwa w Kulach. – Krew jest niezbędna każdego dnia wielu chorym, codziennie potrzeba krwi od co najmniej 10 tysięcy dawców – mówi Pani Basia.

Wiedzą o tym krwiodawcy z Kul, licznie uczestnicząc w kolejnych akcjach krwiodawstwa. W roku 2015 w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, podczas wszystkich akcji 155 osób zgłosiło się do oddania krwi, a 139 dawców oddało 62 550 ml tego najcenniejszego leku. W uznaniu tych dokonań, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach uhonorowało dyplomem Komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach ppłk. Jerzego Cyrulika za bezcenny wkład w realizację szczytnych i humanitarnych idei honorowego krwiodawstwa. Tym razem pozyskano ponad 11 litrów tego bezcennego leku, a oprócz słuchaczy, jak zawsze, krew oddali funkcjonariusze i pracownicy Ośrodka.

Dzisiejsza akcja miała jednak szczególny charakter. Bowiem z inicjatywy Pani Barbary Dłubak i Pani ppor. Iwony Kotyni – wykładowcy przedmiotu ,,Ratownictwo przedmedyczne’’, zainaugurowano akcję ,,Dzień Dawcy Szpiku w OSSW Kule’’. Ze słuchaczami szkolenia spotkał się koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS – Baza Dawców Komorek Macierzystych Polska, Pan Marek Markowski. Służba Więzienna jest mi szczególnie bliska, albowiem jestem absolwentem kierunku Resocjalizacja na Uniwersytecie Warszawskim i o mało nie zostałem funkcjonariuszem – wyznał Pan Marek. Poinformował, że akcję rejestrowania dawców szpiku przeprowadziły dotychczas dwa Okręgowe Inspektoraty SW, a Kule są pierwszym ośrodkiem szkolenia, który do tego projektu przystąpił.

Fundacja działa w Warszawie od 2009 r. i od tego czasu 2 776 osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie innym. W świecie zarejestrowanych jest 26 milionów potencjalnych dawców szpiku, a w Polsce jest ich około 900 tysięcy.

W trakcie spotkania słuchacze zostali zapoznani z procedurą rejestracji dawców, wykonywania zabiegu pobrania komórek, zasadami pobierania materiału genetycznego. Prelegent rozwiał wszelkie mity dotyczące ubocznych skutków przeszczepów, odpowiadał na liczne pytania i wątpliwości. Po wykładzie, 23 osoby – słuchacze, funkcjonariusze i pracownicy Ośrodka, wyraziły zgodę na pobranie wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka, wpisując się tym samym do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Ucieszyło to bardzo Pana Marka, bo zazwyczaj tylko ok. 10% uczestników takich spotkań decyduje się na zostanie dawcą. Z ochotą przyjął więc propozycję stałej współpracy z Ośrodkiem Szkolenia w Kulach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto