Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze sztumskiego oddziału kardiologii przeprowadzili unikalny zabieg ratujący zdrowie pacjenta [ZDJĘCIA]

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum Szpitala Polskiego w Sztumie
Unikalny zabieg usunięcia złogów wapniowych w tętnicy wieńcowej z użyciem ultradźwięków przeprowadzono na oddziale kardiologii Szpitala Polskiego w Sztumie. Wcześniej tylko dwa szpitale w całym województwie pomorskim wykonały podobne zabiegi. Pozwalają one uniknąć operacji kardiochirurgicznej i szybko wrócić do pełnej sprawności.

Unikalny zabieg usunięcia złogów wapniowych w tętnicy wieńcowej z użyciem ultradźwięków przeprowadzono na oddziale kardiologii Szpitala Polskiego w Sztumie.

- Siedem lat temu miałem zawał. Wtedy założono mi stent. Od pewnego czasu pojawiły się duszności, spory dyskomfort. Trafiłem do szpitala w Sztumie, na kardiologię - opowiada pan Jan, pacjent. - Okazało się, że w tętnicy pojawiło się zwapnienie, w czasie koronarografii wyszło na jaw, że stent nie może być rozprężony. Lekarze postanowili zastosować metodę ultradźwiękową. Jestem pod ogromnym wrażeniem. W czasie zabiegu byłem całkowicie świadomy, lekarz opowiadał mi, co w danej chwili wykonuje. Po dwóch dniach wyszedłem do domu, za tydzień mogę wrócić do pracy. Oczywiście będę przyjeżdżał na kontrole, jednak już dziś chcę gorąco podziękować całemu personelowi szpitala za doskonałą opiekę - dodaje pacjent, który wygląda znakomicie i w żadnym razie nie można byłoby go wziąć za chorego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że taki zabieg mogliśmy wykonać - ocenia dr n med. Nader Elmasri, zastępca ordynatora oddziału kardiologii. - Zabieg polegał na wprowadzeniu do tętnicy wieńcowej pacjenta urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, co spowodowało skruszenie złogów wapniowych. Dzięki przychylności dyrekcji szpitala mogliśmy pozyskać odpowiedni sprzęt. Gdyby nie użycie ultradźwięków, pacjent musiałby prawdopodobnie przejść operację kardiochirurgiczną, która stanowi znacznie większe obciążenie. Liczba pacjentów, dla których taki zabieg będzie wskazany, nie powinna być duża. Chodzi jednak o to, byśmy dostosowali technikę zabiegową do pacjenta, kiedy inne metody nie będą skuteczne - dodaje dr Elmasri. To właśnie on przeprowadził zabieg. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie, pracował w krakowskich szpitalach, od 2 lat w Sztumie.

- To w istocie bardzo prosta i skuteczna metoda leczenia, która stosowana jest od niedawna. W naszym województwie takie zabiegi wykonywano dotychczas tylko w szpitalach akademickich oraz w Chojnicach - informuje dr n med. Przemysław Wilczewski, ordynator kardiologii. - Skuteczność tej metody wynosi 96 procent, natomiast liczba powikłań pół procenta! Doktor Elmasri jest również angiologiem, mamy więc naprawdę szerokie możliwości wykonywania zabiegów serca oraz naczyń obwodowych. Liczba pacjentów z tymi chorobami jest niestety zastraszająca. Natomiast mamy na oddziale ludzi z wysokimi kwalifikacjami, mamy odpowiedni sprzęt. Kiedy czegoś potrzebujemy, możemy liczyć na zrozumienie dyrekcji szpitala - uzupełnia dr Wilczewski.

Warto przypomnieć, że sztumski oddział kardiologii powstał na bazie placówki Polsko - Amerykańskich Klinik Serca. Zbudowano go od podstaw, imponuje nowoczesnością. Kilka miesięcy temu otwarto drugą pracownię hemodynamiki. Pracujący tu lekarze mają ambicje podejmowania nowych zawodowych wyzwań, służących skutecznemu wyleczeniu pacjentów.

Obok zdjęcia udostępnione przez Szpital Polski w Sztumie - na nich zespół medyczny który przeprowadził zabieg, widoczne też prześwietlenie tętnicy z urządzeniem emitującym ultradźwięki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto