Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lewica przekonuje, że głosowała w interesie samorządów lokalnych

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Beata Maciejewska, posłanka Lewicy, przyjechała do Sztumu, by wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych informować nt. ostatniego głosowania w Sejmie nt. Funduszu Odbudowy. Spotkanie z dziennikarzami zwołano przed bramą sztumskiego szpitala, jako że wśród beneficjentów unijnych środków mają być m.in. szpitale powiatowe.

Jesteśmy w Sztumie, ponieważ chcemy pokazać mieszkańcom, dlaczego Lewica podjęła określone działania wobec Funduszu Odbudowy, co udało nam się wynegocjować – mówiła posłanka Beata Maciejewska. - Rozmawialiśmy z rządem twardo o naszych warunkach, wcześniej konsultowaliśmy się w tej sprawie z samorządami. Wysłaliśmy do strony rządowej czterdzieści stron naszych propozycji. Wśród nich mowa była o środkach dla szpitali powiatowych, o mieszkaniach dla młodych ludzi, o warunku by trzydzieści procent środków z Funduszu Odbudowy było wydawanych przez samorządy, o konieczności monitoringu wydawania pieniędzy. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego kompromisu i uważamy, że było to działanie rozsądne – dodała posłanka.

Burmistrz Sztumu Leszek Tabor wyraził zadowolenie z pozytywnej decyzji sejmowej większości w sprawie Funduszu Odbudowy. Jak stwierdził, na polityczne piruety samorządy nie mają wpływu, natomiast działają stale, by przekonywać mieszkańców do wspierania polityki europejskiej.

- Bardzo byśmy chcieli, by z tych środków jak najwięcej trafiło na Pomorze, przecież we wstępnych planach nasz region miał otrzymać znacznie mniejsze fundusze niż wcześniej – uzupełniał burmistrz Sztumu. - Liczę na to, że decyzje rządu będą tak realizowane, by te środki dzielić sprawiedliwie.

Nieprzypadkowo spotkanie z Beatą Maciejewską zwołano przed bramą sztumskiego szpitala. Mówił o tym Zbigniew Zwolenkiewicz, radny powiatu sztumskiego – Szpital w Sztumie to bardzo ważna instytucja dla mieszkańców naszego powiatu ale również powiatów ościennych. Oddziały szpitalne, specjalistyczne poradni lekarskie – z tego wszystkiego korzystają ludzie z całego regionu. Wierzę, że szpital będzie miał szansę skorzystania z tych środków i posłuży to do poprawy infrastruktury oraz wyposażenia.

Jak uzupełniła Beata Maciejewska – przed rozmowami z Lewicą tematu inwestycji w szpitale powiatowe w ogóle w planie odbudowy nie było. Pojawił się dopiero w rezultacie naszych działań.

W spotkaniu uczestniczyła również Karolina Nowak, radna gminy Gardeja. Odniosła się do potrzeby wsparcia finansowego dla szpitali – Nasi mieszkańcy również przyjeżdżają do szpitala w Sztumie, tutaj znajdują pomoc. Pacjenci nie rozumieją, że szpital może nie mieć pieniędzy na swoją pracę czy niezbędne inwestycje, potrzebują po prostu pomocy.

- Głosowanie nad Funduszem Odbudowy pokazało zupełnie nowy układ sił opozycyjnych w naszym Sejmie – stwierdziła Beata Maciejewska. - My jesteśmy opozycją konstruktywną, wymagającą, dlatego głosowaliśmy za ratyfikacją Krajowego Planu Odbudowy. Z jednej strony mamy Koalicję Obywatelską, która nie bardzo wie co ze sobą zrobić, z drugiej Lewicę, która ma konkretny plan na przyszłość.

Parlamentarzyści Lewicy odbywają podobne spotkania w wielu regionach Polski, by przekazać szczegółowe informacje nt. ostatnich działań. Szczegóły realizacji Planu Odbudowy nie są oczywiście jeszcze znane, dlatego trudno dziś pytać np. o to, jakie wsparcie może otrzymać Szpital Polski w Sztumie. Tym bardziej, że z jednej strony to szpital powiatowy, z drugiej zaś prowadzony przez prywatnego operatora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto