Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ruszają zapisy do kolejnej edycji akcji "Masz Głos"

ag
pixabay
Za dwa miesiące wybierzemy przedstawicieli do władz samorządowych. Od wyniku wyborów zależy, kto będzie odpowiadać za to, jak wygląda nasza lokalna rzeczywistość. Nowo wybrani samorządowcy będą dla nas również partnerami do dialogu i współpracy, gdy sami będziemy chcieli zmieniać swoje otoczenie. A to, że możemy je zmieniać, od kilkunastu lat udowadniają uczestnicy i uczestniczki akcji Masz Głos. Dziś ruszył nabór do kolejnej edycji akcji.

„Samorząd to my wszyscy” – to motto działającej od 2002 roku akcji Masz Głos, w której wzięło udział już blisko dwa i pół tysiąca uczestników i uczestniczek z całej Polski. Podczas każdej edycji akcji kilkaset grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji (szkół, bibliotek, domów kultury itp.) podejmuje inicjatywy, których celem jest ulepszenie ich najbliższego otoczenia, a także poprawa warunków życia lokalnej społeczności. Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa dialog i współpraca z władzami samorządowymi.

W poprzedniej edycji akcji wzięło udział również szesnaście grup i organizacji z województwa pomorskiego. Pośród nich był m.in. Marcin Wichert ze Stowarzyszenia Głos Kociewia, któremu udało się przekonać władze Starogardu Gdańskiego i Powiatu Stargardzkiego do publikowania w internecie informacji o ich pracach oraz zachęcić mieszkańców do korzystania z tych wiadomości. W Malborku z kolei stowarzyszenie Obywatele Kreatywni doprowadziło do powstania diagnozy społecznej dotyczącej zaangażowania mieszkańców Malborka na rzecz wspólnego dobra oraz rozpoczęcia partnerskiego dialogu z władzami samorządowymi.

- Ideą akcji Masz Głos jest wzmacnianie współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi, więc ze względu na nadchodzące wybory ta edycja akcji będzie miała szczególny charakter. Od ich wyniku zależy bowiem nie tylko to, jaki będzie kierunek lokalnej polityki przez następnych pięć lat w danej gminie czy powiecie, ale także to, kto będzie w tym czasie partnerem dla oddolnych inicjatyw. W związku z tym, przez pierwsze tygodnie nowej edycji akcji będziemy zachęcać uczestników do przygotowywania swoich gmin na nadchodzące wybory - mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji z Fundacji im. Stefana Batorego.

Przygotowywanie gminy ma polegać przede wszystkim na uświadamianiu mieszkańców i mieszkanek o znaczeniu październikowych wyborów i zachęcaniu ich do pójścia do urn wyborczych. Poza tym chodzi również o sprawdzanie, czy lokalne instytucje wywiązują się ze swoich zobowiązań, a kandydaci i kandydatki przestrzegają prawa prowadząc kampanię. Ważne jest także pobudzanie lokalnej debaty publicznej – organizowanie dyskusji między osobami ubiegającymi się o sprawowanie mandatów radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast i pytanie ich o stanowiska w sprawach ważnych dla mieszkanek i mieszkańców.

Akcja Masz Głos organizowana jest przez Fundację im. Stefana Batorego, a za lokalne wsparcie w województwie pomorskim odpowiada Stowarzyszenie POLITES. We wszystkich działaniach – zarówno tych dotyczących wyborów, jak i innych – uczestnicy i uczestniczki mogą liczyć na pomoc doświadczonych koordynatorów i koordynatorek. Oprócz wsparcia ze strony ekspertek i ekspertów, udział w akcji Masz Głos daje także możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach, korzystania z szerokiej gamy materiałów edukacyjnych dotyczących lokalnej partycypacji obywatelskiej, a także otrzymania mikrograntu na działania. Uczestnictwo w akcji pozwala również na poznanie i wymianę doświadczeń z osobami działającymi lokalnie z innych części kraju. Ponadto, najbardziej skuteczni w realizacji swoich pomysłów mogą liczyć na zdobycie nagrody „Super Samorząd”, którą organizatorzy przyznają za wzorowe przykłady współdziałania pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. 25 maja podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie taką nagrodę odebrało m.in. stowarzyszenie Głos Kociewia ze Starogardu Gdańskiego za swoje sukcesy w działaniach na rzecz przejrzystości funkcjonowania lokalnych władz.

Nabór do akcji Masz Głos trwa do 23 września. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby dołączyć do akcji, należy zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl. W czasie naboru można również wziąć w udział w otwartych szkoleniach poświęconych partycypacji obywatelskiej na poziomie lokalnym. Szkolenie w województwie pomorskim odbędzie się w Malborku 22.09.2018, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Szkolenie zatytułowane „Jak wykorzystać nowe narzędzia wpływania na władzę, tak by skutecznie zmieniać swoje otoczenie?” dotyczyć będzie przepisów ustawy o samorządzie gminnym w tym: podstawowych regulacji dotyczących budżetu obywatelskiego, komisji skarg, wniosków i petycji, roli przewodniczącego rady gminy w stosunku do pracowników urzędu, interpelacji radnych, raportu o stanie gminy, obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Szkolenie poprowadzi Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik związany z Siecią Obywatelską Watchdog Polska od 2007 roku, a od 2010 prezes stowarzyszenia. Na co dzień przygląda się tworzeniu prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich. Zajmuje się informacją publiczną, funduszami sołeckimi i prawnymi aspektami działania administracji. Od 2012 roku jest notowany w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce (w 2014 roku – zajął 9 miejsce), publikowanym przez Dziennik Gazeta Prawna.

Organizatorką akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Homo Faber oraz Stowarzyszeniem POLITES.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto