Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto i Gmina Sztum: Mieszkańcy będą mieli drogę z funduszu i wodę w kranach

Anna Sztym
Redakcja Archiwum
Gmina Sztum wykorzystuje każdą możliwość, by pozyskać środki na inwestycje. Burmistrz Sztumu podkreśla, że to ostatni dzwonek, by ubiegać się o unijne środki i pieniądze z rządowych funduszy. Na ogłoszenie przetargów na wykonawstwo robót czeka w kolejce kilka ważnych dla gminy inwestycji.

- Szukaliśmy rozwiązań, które pozwoliłyby nam na pozyskanie środków na remonty dróg - mówił sztumskim radnym miejskim Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. - Zdecydowaliśmy się wystąpić o wsparcie do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Ze środków, o które aplikowaliśmy, chcieliśmy wyremontować ponad 700 metrów drogi w Uśnicach.

Przeczytaj także: Sztum: Miasto się zmienia. Czy Wam się to podoba?

Sztumski wniosek był dobrze umotywowany, bowiem wkrótce po zamknięciu przyjmowania projektów przyszła decyzja o przyznaniu dofinansowania.

- Pozyskaliśmy 76 tysięcy złotych - mówi burmistrz Tabor. - Dołożymy też pieniądze z budżetu gminy. To pozwoli nam na wyłożenie drogi płytami jumbo.

Odcinek drogi, który zostanie utwardzony, prowadzi między innymi do zabudowań wiejskich, ale przede wszystkim do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Przeczytaj także:Szybko powstaje parking na placu Wolności

Po każdym większym deszczu nieutwardzona droga rozmiękała, samochody tworzyły w niej koleiny. Niewiele pomagało jej maszynowe wyrównywanie. Dzięki dotacji z FOGR i mieszkańcy, i uczniowie szkoły specjalnej będą bez problemów dojeżdżać.

- Równolegle realizowanych jest wiele inwestycji - cieszy się Tabor. - Na część z nich gmina już otrzymała dofinansowanie. Ze względu na wielość i wielkość już realizowanych inwestycji gmina nie jest w stanie rozpoczynać wszystkich naraz.

Sztum otrzymał między innymi pieniądze na rewitalizację terenów zielonych w Gościszewie, Postolinie i Sztumskiej Wsi. Niebawem ma także ruszyć budowa wodociągu w Nowej Wsi, o który mieszkańcy zabiegali w gminie od wielu lat.

Na etapie sporządzania dokumentacji są inne znaczące zadania - trzeci etap budowy kanalizacji dla Sztumskiego Pola, modernizacji dróg osiedlowych na Osiedlu Parkowym w Sztumie.

- Wszyscy musimy mieć świadomość, że realizacja wielu inwestycji zależy od zapewnienia ich finansowania - dodaje Leszek Tabor. - Możemy tu, jako samorząd, natrafić na różne bariery. Praktycznie na wyczerpaniu są środki unijne przyznane dla naszego województwa na lata 2007-2015, a było to główne źródło finansowania naszego programu inwestycyjnego.

Samorząd dokładnie rozlicza też te inwestycje, które dobiegają końca.

- Zakończyła się budowa bulwaru nad jeziorem - mówi burmistrz. - W związku z niedotrzymaniem terminu oddania bulwaru przez wykonawcę nałożyliśmy na niego zgodnie z umową karę w wysokości 253 tysięcy zł.

Co myślicie o miejskich i gminnych inwestycjach? Co zasługuje na uznanie, a co nie? Co jeszcze powinno się zrobić?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto