Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Cieszymowa postawili we wsi tablicę informacyjną. Warto odwiedzić tę miejscowość! ZDJĘCIA!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Gości przybywających, albo przejeżdżających przez Cieszymowo w gminie Mikołajki Pomorskie wita od tego miesiąca tablica informacyjna. Znajduje się ona przy świetlicy wiejskiej na skwerze im. Teodora Gryza.

Tablicę ufundowały władze samorządowe Mikołajek Pomorskich, a sam obiekt zaprojektowali, skręcili i osadzili w czynie społecznym mieszkańcy Cieszymowa.Bardzo niewielkim nakładem powstało coś nowego i atrakcyjnego

Tablica zawiera zdjęcia z najbardziej charakterystycznymi miejscami i elementami wsi, promując tym samym wśród przyjezdnych to, co w Cieszymowie można zobaczyć. A przyjechać do Cieszymowa warto!

Miejscowość cieszy się bardzo długą historią. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska jej pierwszego właściciela, Prusa Tessima, który objął tutejszy folwark w 1285 roku. W XVII wieku na skutek spustoszeń spowodowanych potopem szwedzkim nastąpił kryzys gospodarczy miejscowości. W drugiej połowie XIX wieku majątek został podzielony na dwie części: Gross Teschendorf i Ober Teschendorf. W latach 30. ubiegłego stulecia wieś porzeżyła gwałtowny rozwój techniczny. Wprowadzono do eksploatacji nowoczesne ciągniki rolnicze Lanz-Bulldog. Po II wojnie światowej nazwę miejscowości spolszczono. Osiedlono w Cieszymowie głównie ludność z dawnego województwa warszawskiego.

Cieszymowo jest bogate w zabytki. Najcenniejszym jest zespół pałacowy z parkiem dworskim. Pałac pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku.

Jest to piętrowa budowla, wzniesiona na rzucie prostokąta, nakryta wysokim czterospadowym dachem z licznymi oknami powiekowymi. W osi elewacji frontowej korpusu usytuowano ganek wejściowy z tarasem wspartym na filarach. W elewacji ogrodowej znajdują się dwa równoległe skrzydła połączone z korpusem. Przed frontem rezydencji znajduje się staw. Przy założeniu stoją budynki dawnego folwarku, a całość otacza park krajobrazowy.

W Cieszymowie warto także odwiedzić spichlerz o konstrukcji szachulcowej, znajdujący się naprzeciwko pałacu, a zbudowany w 1797 roku na planie ośmioboku kryty namiotowym dachem. Obecnie pełni on funkcję kaplicy pw. Matki Bożej Gromnicznej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto