Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież powiślańskich szkół po raz szósty już wyruszyła na szlak pamięci Żołnierzy Wyklętych

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Uczestnicy rajdu przed Pałacem Donimirskich w Czerninie
Uczestnicy rajdu przed Pałacem Donimirskich w Czerninie Archiwum organizatorów
Już od sześciu lat młodzież Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie bierze udział w rajdach pieszych „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sztumskiej”, by uczcić pamięć bohaterów walki o suwerenność Polski w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tym razem rajd wpisywał się w szerszą formułę stanowiąc część powiatowych uroczystości. Wśród maszerujących, oprócz młodzieży z „Kasprowicza”, była również młodzież z Barlewiczek oraz grupa wychowanków Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Kołozębiu i Uśnicach.

Na starcie tegorocznego rajdu stanęło prawie 80 uczestników. Marsz tradycyjnie rozpoczyna się w Czerninie, przy tablicy poświęconej ppor. Zdzisławowi Badosze „Żelaznemu” umieszczonej na ścianie kościoła parafialnego p.w. św. Królowej Jadwigi.

- Po krótkiej odprawie, przywitaniu uczestników i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczynamy rajd, którego trasa liczy prawie dwanaście kilometrów km i wiedzie przez tzw. Fermę, Pałac Donimirskich (miejsce śmierci „Żelaznego”), Zajezierze (dom w którym na przełomie 1945 i 1946 roku kwaterował major „Łupaszka”), Głaz Pamięci oraz byłą siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sztumie przy ulicy Nowowiejskiego 17. Tegoroczny marsz zakończył się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego – opowiada Mariusz Krause, nauczyciel historii w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza, jeden ze współorganizatorów rajdu.

Przejście szlakiem Żołnierzy Wyklętych stanowi „żywą” lekcję historii. Podczas kolejnych punktów młodzież poznawała genezę święta, losy bohaterskich żołnierzy oraz miejsca związane z ich pobytem na Ziemi Sztumskiej. Po krótkiej prelekcji, przy każdym odwiedzanym miejscu zapalano znicze.

Główne uroczystości powiatowe Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przy Głazie Pamięci w Sztumie, gdzie przedstawiciele władz powiatowych złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Licznie zebranych mieszkańców powitał wicestarosta sztumski Kazimierz Szewczun.

Uroczyste podsumowanie VI Rajdu nastąpiło w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy kawie, herbacie i wojskowej grochówce. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy pakiet edukacyjny przekazany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz certyfikat potwierdzający udział w rajdzie (brązowy, srebrny, złoty lub diamentowy „Sygnet Żelaznego” – w zależności od ilości odbytych marszów). Rajdy stanowią zarazem okazję do bliskiego poznania najnowszej historii tzw. Małej Ojczyzny, która przez wiele lat była ukrywana i zakłamywana. Wiele jej kart do dziś pozostaje niewyjaśnionych i nieodkrytych.

Mariusz Krause podziękował uczestnikom rajdu za udział wyrażając jednocześnie podziw i dumę z postawy młodzieży. Spośród uczestników tegorocznego spotkania, czworo zostało wyróżnionych w szczególny sposób otrzymując specjalny dyplom – certyfikat potwierdzający udział w czterech rajdach – „Diamentowy Sygnet Żelaznego”. To wyróżnienie otrzymali uczniowie 4 klasy technikum: Agata Markowicz, Dominik Kruszewski, Radosław Stankiewicz i Kajetan Rymer.

Dodajmy, że organizatorami rajdu byli nauczyciele „Kasprowicza”: Mariusz Krause i Robert Buber - Bubrowiecki. Uroczystości odbywały się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sztumie oraz OBEP IPN Gdańsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto