Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kilka dni Mikołajki Pomorskie stały się kulturalną stolicą powiatu sztumskiego! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fundacj Pomerania Progress
Z początkiem sierpnia stadion leśny w Mikołajkach Pomorskich zamienił się w miejsce działań twórczych, artystycznych i z pewnością... wesołych. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Fundację Pomerania Progress z Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2022, zrealizowano projekt "Powiśle - tworzymy kulturę jutra".

Z tej okazji do Mikołajek zjechało się wielu artystów, którzy przeprowadzili różnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Odbyły się warsztaty teatralne, wokalne, rytmiczne, taneczne, ceramiczne, plastyczne, street-art, a nawet radzenia sobie ze stresem i budowania własnej wartości. Powstał także mural na licu budynku Gminnego Ośrodka Kultury, którego autorem jest Mike Ortalion oraz młodzież z Mikołajek: Lena, Julia, Maja i Martyna.

Projekt rozpoczął się od spotkania z pracownikiem Zamku w Kwidzynie, Joanną Jezierską, która opowiedziała o historii i tradycjach Powiśla.

Poza warsztatami, każdego popołudnia odbywały się próby do widowiska muzyczno-teatralnego "Wesele na Powiślu", które odbyło się piątkowym wieczorem. Wspaniały spektakl był żywym obrzędem weselnym, w którym wystąpili artyści wspólnie z dziećmi oraz cała licznie zgromadzona przy stołach widownia jako weselnicy.

  • W widowisku wystąpili:
  • Reżyseria: Adam Łoniewski (Łódź)
  • Kontrabas: Sebastian Wypych (Warszawa)
  • Klawisze, lira korbowa, wokal: Marzena Lamch-Łoniewska (Łódź)
  • Skrzypce, djembe, flet - Michael Jones (Londyn)
  • Instrumenty perkusyjne - Magdalena Grodecka (Malb)
  • Wokale: Chór Lutnia pod batutą Bożeny Belcarz (Malbork)
  • Teatr Rebelia (Częstochowa)

Warsztaty prowadzili wyżej wymienieni artyści oraz Beata Grudziecka (Ceramika Malbork) i Mike Ortalion (mural).

- Cóż powiedzieć? Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zrealizowanego projektu. Wszystkie działania przebiegły w przyjemnie artystycznej i przyjacielskiej atmosferze. Dzieci i młodzież byli bardzo zaangażowane w zadanie. Publiczność dopisała i zebraliśmy mnóstwo pozytywnych opinii.
Bardzo się cieszę, że dzięki takim działaniom mogliśmy pokazać naszą piękną lokalną kulturę powiślańską i zapoznać z nią mieszkańców w ciekawy, nowoczesny i niebanalny sposób. Naszym celem jest budowanie marki regionu i rozbudzenie sympatii do Powiśla, zatem chyba kolejny wielki krok w tym kierunku za nami - mówi Magdalena Grodecka z Fundacji Pomerania Progress i dodaje: - Ogromnie podziękowania za pomoc w zorganizowaniu imprezy należą się przede wszystkim Gminnemu Centrum Kulturalno-Bibliotecznemu w Mikołajkach Pomorskich, władzom samorządowym gminy oraz sponsorowi - Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie. Partnerów, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego tego wydarzenia jest dużo więcej. Myślę między innymi o muzeum zamkowym w Kwidzynie - oddziałowi Muzeum Zamkowego w Malborku, Bractwie Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Towarzystwie Muzealno-Historycznym "Powiśle" oraz o stowarzyszeniach lokalnych... długo by wymieniać.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto