Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowszy numer "Prowincji" już jest gotowy!

Piotr Piesik
Archiwum
Gotowy już jest kolejny numer kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja". Spotkanie promocyjne pisma odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 16. w sali czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury.

Jak zapowiada Leszek Sarnowski, redaktor naczelny kwartalnika społeczno kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”, tym razem kwartalnik, oprócz lokalnego kolorytu zapewnia również międzynarodowe treści.

Poetycką część otwiera bowiem, debiutująca na łamach kwartalnika, poetka z Izraela, Diti Ronen, której rodzina zginęła w obozie koncentracyjnym Stutthof. O jej wizycie w Sztutowie pisze Joanna Hulanicka. Ponadto w poprzednim numerze zainaugurowano nowy dział „Polska z wyboru”, opowieści o ludziach, którzy trafili do naszego kraju i regionu z różnych stron świata. Uciekli przed wojną, szukają korzeni czy trafili tu z miłości. Pierwszy tekst mówił o losach ludności czeczeńskiej tekstem Khedi Alievy, a w tym numerze o swoim zauroczeniu Polską (a dokładnie Polakiem) pisze chilijska fotograficzka Pamela Palma Zapata. Na spotkaniu promocyjnym będzie można obejrzeć jej fotografie.

Ponadto proza Marka Stokowskiego, Grażyny Kamyszek, kolejny esej profesora Andrzeja C. Leszczyńskiego, a także fragment najnowszej książki Krzysztofa Czyżewskiego "Małe centrum świata" z Sejn.

W wędrówkach po prowincji śladami przydrożnych kapliczek ziemi malborskiej oprowadza Aleksander Kuprjaniuk, w nieznane zakamarki ziemi sztumskiej ciągnie nas Piotr Podlewski. Andrzej Kasperek opowiada o międzynarodowym spotkaniu z mennonitami, a Janusz Ryszkowski o Sierakowskim, Sołtanie, Ossowskim i Matejce.

Sensacją archeologiczną pachnie tekst Bogumiła Wiśniewskiego, który odkrywa nowe grodziska na ziemi kwidzyńskiej, a inny archeolog - Grażyna Nawrolska zaprasza nas na biesiadowanie w średniowiecznym Elblągu. Adam Langowski kreśli portret wybitnego hrabiego Adama Sierakowskiego z Waplewa i jego myśliwskie pasje, a Janusz Namenanik opisuje dramatyczne czasy w „wyzwalanym” Dzierzgoniu.

Pani Halina Łukawska, przy wsparciu swojej córki Alicji, opowiada o swoich młodzieńczych latach spędzonych w czasie ostatniej wojny, na robotach przymusowych pod Sztumem, a Teodor Sejka już po wojnie zwiedza Moskwę.

W Galerii Plastycznej „Prowincji”, tym razem portret Andrzeja Krzemińskiego, artysty i społecznika z Malborka.

Kwartalnik jest finansowany ze środków samorządu województwa pomorskiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto