Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie miał odblasku - spowodował zagrożenie

Piotr Piesik
Archiwum KPP w Sztumie
W ostatni wtorek policjanci podjęli interwencję po zgłoszeniu, że idący środkiem jezdni mężczyzna nie miał żadnych elementów odblaskowych i spowodował zagrożenie.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji otrzymał około godz. 18. zgłoszenie, że na drodze krajowej nr 55 pomiędzy Sztumem a Sztumską Wsią kierujący samochodem zatrzymał pieszego, który spowodował zagrożenie na drodze.

Na miejsce udali się policjanci, którzy ustalili, że kierujący samochodem fiat 126p w czasie wymijania innego samochodu w ostatniej chwili zauważył idącego jezdnią mężczyznę, który ubrany na czarno nie był w ogóle widoczny. Kierowca wykonał gwałtowny manewr dla ominięcia pieszego i zatrzymał się. Na ten widok pieszy zaczął uciekać na pobliskie pola. Kierujący razem z pasażerem "malucha" zatrzymali go. Okazał się nim być 27-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Policjanci doprowadzili mężczyznę do miejsca zamieszkania bez karania go mandatem, jednak w tej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Pieszy odpowie za brak elementów odblaskowych, do których od 31 sierpnia br. zobowiązuje ustawa prawo o ruchu drogowym, także za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policja przypomina, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiastkoszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są
zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto