Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy program resocjalizacyjny Zakładu Karnego w Sztumie: Stop Przemocy - Druga Szansa

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Por. Sławomir Sidorowicz
W sztumskiej jednostce penitencjarnej trwa nowy program resocjalizacji dla osadzonych. Jest on skierowany do odbywających tu karę sprawców przemocy domowej.

- Wykonywanie kary pozbawienia wolności ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa - mówi por. Sławomir Sidorowicz, rzecznik prasowy ZK w Sztumie.

Jak wyjaśnia oficer, głównym celem obecnie realizowanego programu readaptacyjnego prowadzonego przez funkcjonariuszy sztumskiej jednostki pn. „Stop Przemocy - Druga Szansa” jest zatrzymanie przemocy w rodzinie poprzez oddziaływania skierowane do osób ją stosujących, zmiana ich zachowań i postaw, a także zwiększenie bezpieczeństwa i poprawa funkcjonowania rodzin, w których występuje przemoc.

- Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Sztumie prowadzą zróżnicowane oddziaływania na skazanych, przy poszanowaniu ich praw i wymaganiu wypełniania przez nich obowiązków. Analiza drogi przestępczej osób pozbawionych wolności wskazuje, że część przestępstw popełniana jest z użyciem przemocy. W celu redukcji tych niepożądanych zjawisk kadra penitencjarna sztumskiej jednostki oddziaływania ukierunkowane na redukcję tych deficytów - dodaje por. Sławomir Sidorowicz.

"Stop Przemocy - Druga Szansa" jest jednym, z wielu programów resocjalizacyjnych realizowanych w sztumskim ZK. Do najbardziej znanych należy program "Ze Sztuką na Ty". Zajęcia w ramach programu mają służyć nie tylko rozwijaniu umiejętności plastycznych i manualnych. Warsztaty są także formą otwarcia na sztukę i aktywnego włączenia się osadzonych we współtworzenie kultury.

Dzięki tego typu zajęciom sztuka spełnia swoją funkcję terapeutyczną, jest nie tylko formą ekspresji, ale przede wszystkim uczy cierpliwości, precyzji, zaangażowania oraz kreatywności. Odnalezienie u osadzonych tych cech pozytywnych i wyeksponowanie ich jest jednym z celów wykonywanej przez Służbę Więzienną pracy resocjalizacyjnej. Wykonane dzieła przez osadzonych zostaną wyeksponowane w Przeglądzie Sztuki Więziennej oraz przekazane na cele charytatywne. Jednym z podstawowych celów tegorocznego programu było wykonanie murali na terenie Zakładu Karnego.

Działania artystyczne to wyróżnik sztumskiej jednostki penitencjarnej. To w Sztumie właśnie zrodziła się na początku lat 90 ubiegłego wieku idea Przeglądu Sztuki Więziennej. Pierwszy przegląd odbył się w 1992 roku. Przez pierwsze lata liczba prac przesyłanych na konkurs była niewielka. W miarę upływu czasu następował jednak stały wzrost liczby uczestników kolejnych edycji konkursu i nadsyłanych prac. Sztumski przegląd nie boi się wyzwań - w 2004 roku do udziału w konkursie zaproszono twórców zagranicznych a w 2012 roku grupy teatralne. Sztumski Przegląd Sztuki Więziennej jest przestrzenią, gdzie można zobaczyć jak utalentowani potrafią być więźniowie, jak odpowiednio ukierunkowani przez więziennych wychowawców, terapeutów i psychologów mogą tworzyć.

Przegląd to inicjatywa znana i licząca się w całej Polsce. Dla przykładu, w roku 2020 w przeglądzie wzięło udział 220 uczestników, którzy przedstawili blisko 1000 prac w kategoriach artystycznej, literackiej, muzycznej, teatralnej oraz filmowej. Przegląd Sztuki Więziennej w Sztumie w odrębnych kategoriach uczcił 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz 100 rocznicę plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach.

Nie sposób przecenić roli działań artystycznych w procesie resocjalizacji więźniów. Nie jest to zresztą jedyne działanie służące temu celowi. Jak wcześniej już pisaliśmy, osadzeni ze sztumskiej jednostki penitencjarnej pracują m.in. w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów".

„Praca dla Więźniów” to zainicjowany w 2016 roku przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz realizowany przez Służbę Więzienną program wspierania szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej.

W przywięziennej hali produkcyjnej sztumskiego Zakładu Karnego, dzierżawionej przez przedsiębiorstwo Red Black White więźniowie produkują meble tapicerowane. W styczniu tego roku pierwsza partia mebli w liczbie 64 sztuk została wysłana do Centrum Logistycznego w Ożarowie, skąd trafiła do klientów z całej Polski.

Zarobione przez osadzonych pieniądze zasilają Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Ponadto osadzeni regulują zobowiązania alimentacyjne, spłacają grzywny, naprawiają wyrządzone szkody.

"Praca dla Więźniów" ma już kilkuletnią tradycję. Tegoroczną nowością był natomiast program "Los - przypadek, czy mój wybór", skierowany do osób pozbawionych wolności, a zagrożonych patologicznym hazardem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto