Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Polsce utraconej

Marta Chmielińska
Wystawa IPN w sztumskim liceum
Wystawa IPN w sztumskim liceum Marta Chmielińska
Okazją do spotkania z historią stała się wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Rzeczpospolita utracona” przygotowana przez gdański oddział IPN.Wernisaż wystawy odbył się w auli Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie.

Wystawa stała się jedynie tłem dla wspaniałej podróży jaką przygotowała młodzież. Uczniowie „Kasprowicza” przenieśli publiczność w okres międzywojenny i na wszystkich zrobiło to ogromne wrażenie. Nie było to bowiem kilka nudnych wykładów, ale wspaniały teatr, w którym widz mógł jednocześnie czuć się aktorem. Za progiem urządzonej w szkolnej auli Caffe Angello czekał na gości inny świat.
- Te dziewczęta w strojach zupełnie jak w Karierze Nikodema Dyzmy i chłopcy w wykrochmalonych wysokich kołnierzykach podający kawę i ciastka sprawili, że poczułam się jakbym przeniosła się w czasie – mówi pani Anna.
I właściwie tak było, bo wszystko na sali poza gośćmi było stylizowane na okres międzywojnia, w tle cichutko grała muzyka, na bocznym ekranie wyświetlany był film z Eugeniuszem Bodo a między stolikami przechadzała się dziewczyna sprzedająca kwiaty. Były też krótkie wykłady o gospodarce ówczesnej Polski, jej stosunkach międzynarodowych i problemach z mniejszościami narodowymi a przygotowali je uczeń Krystian Zdziennicki oraz nauczyciele: Malwina Żyra, Marcin Noiński i Mariusz Krause. Zdecydowanie najbarwniejszy był wykład przybliżający kulturę i sztukę tamtych lat, był więc Jan Kiepura i dziś mało znany ale niezwykle wysoko ceniony przez znawców tematu Adam Aston, Tola Mankiewiczówna, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna i wielu innych. Całość urozmaicały występy uczniów śpiewających szlagiery tamtych lat.
- Program artystyczny przygotowała młodzież klas I i II pod kierunkiem Marzeny Chrześcijańskiej Uczniowie poświęcali na próby swój wolny czas i przez dwa tygodnie popołudniami ćwiczyli role. Jestem z nich dumny.– mówi Mariusz Krause, dyrektor szkoły. - Naszym celem jest pokazanie kulturotwórczej roli szkoły, bo szkoła to nie tylko klasówki, nauka i wywiadówki. Chcemy pokazać ludziom z zewnątrz, że w młodzież warto inwestować.
Nie zabrakło także niespodzianek, każdy widz otrzymał kwiat z ukrytym losem a szczęśliwcy dostali książki opowiadające o II Rzeczpospolitej. Na koniec na scenę trafił trzypiętrowy tort.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto