18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzechy dobre na cukrzycę

abcZdrowie.pl
by IainBuchanan (flickr)
Cierpisz na cukrzycę? Dowiedz się, jaki naturalny produkt spożywczy ułatwi ci kontrolowanie poziomu cukru we krwi!

Jak dowodzą specjaliści ze Szpitala Św. Michała oraz Uniwersytetu w Toronto, leczenie cukrzycy może stać się skuteczniejsze dzięki odpowiedniej diecie, a dokładniej orzechom. W jaki sposób wpływają na zdrowie i jaka ich ilość wystarczy, aby pomóc organizmowi?

Cukrzyca typu 2 a dieta

Cukrzyca typu 2 należy do schorzeń przewlekłych. Zdrowy styl życia i właściwe żywienie mogą modyfikować gospodarkę węglowodanową. Z tego powodu w terapii cukrzycy stosuje się zbilansowaną dietę, która może pozwolić na utrzymanie właściwego stężenia glukozy we krwi bez stosowania leków.

Specjaliści z dr. Davidem Jenkinsem na czele przeprowadzili badanie nad skutkami modyfikacji diety w cukrzycy, a wyniki analizy opublikowali na łamach czasopisma „Diabetes Care”. Jak stwierdzili, w celu efektywnej kontroli glikemii i stężenia lipidów wystarczy zjadać ok. 60 g orzechów dziennie.

W ramach badania naukowcy podzielili uczestników na 3 różne grupy – każda z nich spożywała odmienną dietę. Reprezentanci pierwszej zjadali muffiny, drugiej – mieszankę różnych orzechów, a trzeciej – połączenie muffinów z orzechami. Dodatkowo diabetyków poddano badaniom poziomu glukozy we krwi, stężenia „złego” cholesterolu LDL oraz testom HbA1c, czyli hemoglobiny glikowanej. Podczas gdy badanie poziomu glukozy wskazuje na jej stężenie w określonym momencie, HbA1c przedstawia średni poziom cukru we krwi w okresie ostatnich 6 miesięcy.

Wpływ orzechów na poziom cukru we krwi

Jak zauważyli badacze, orzechy mogą w skuteczny sposób wspomagać terapię cukrzycy. Najwyraźniejszą poprawę odnotowano wśród uczestników, którzy spożywali węglowodany w postaci orzechów. Pozytywne wyniki zauważono także wśród osób, które konsumowały mieszankę muffinów i orzechów. Jednak zjadanie wyłącznie muffinów nie przyniosło poprawy stanu cukrzyków.

Według dr. Jenkinsa jedynie dieta zawierająca odpowiednią ilość orzechów w znaczący sposób przyczyniała się do poprawy wskaźnika HbA1c. Składnik ten umożliwił także obniżenie poziomu cholesterolu LDL i skuteczniejszą kontrolę glukozy we krwi. Jak tłumaczą autorzy badania, spożywanie odpowiednich ilości orzechów nie powodowało negatywnych skutków ani w ostatnim, ani w poprzednich analizach. Podobna dieta nie skutkowała także zwiększeniem masy ciała. Jest to niezwykle istotne w przypadku cukrzycy, ponieważ nadmiar kilogramów obniża skuteczność działania insuliny.

Właściwości orzechów

Zdaniem ekspertów regularne zjadanie orzechów jest korzystne dla zdrowia – są one bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i witaminy E (już 30 g orzechów dziennie zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę). Dodatkowo dostarczają fosforu, potasu i magnezu, a więc związków poprawiających koncentrację i zdolność uczenia się.

Orzechy włoskie i laskowe w skuteczny sposób przyspieszają metabolizm, dzięki czemu uniemożliwiają gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wpływają one także pozytywnie na wygląd skóry, paznokci i włosów. Co ważne, spożywanie orzechów pomaga zapobiegać depresji, dlatego też zawierająca je dieta wskazana jest osobom przemęczonym i skłonnym do melancholii. Jak udowodniono w poprzednich badaniach, konsumowanie orzechów co najmniej 5 razy w tygodniu pozwala zmniejszyć ryzyko chorób serca i nowotworów o 20%.

Podczas gdy orzechy zawierają stosunkowo dużo kalorii, dzięki kwasom tłuszczowym i minerałom nie są tak szkodliwe dla wagi jak słodycze czy jedzenie typu fast food. Do najbardziej kalorycznych rodzajów orzechów zaliczamy orzechy włoskie, laskowe i migdały – dostarczają odpowiednio 645, 640 i 630 kcal na 100 g.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto