Osiem wniosków od samorządów powiatu sztumskiego do programu Polski Ład zostało zaakceptowanych

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Dzierzgoński Orlik - kompleks sportowo-rekreacyjny ma przejść rozbudowę dzięki dotacji programu Polski Ład
Dzierzgoński Orlik - kompleks sportowo-rekreacyjny ma przejść rozbudowę dzięki dotacji programu Polski Ład Piotr Piesik
Udostępnij:
Dokładnie 4041 pozycji liczy sobie lista projektów zaakceptowanych do realizacji w ramach rządowego programu Polski Ład. Znajdują się wśród nich również wnioski złożone przez samorządy z powiatu sztumskiego. Oto bliższe przedstawienie, kto na jakie wsparcie finansowe może liczyć.

Czym jest Polski Ład, o którym tak wiele ostatnio się mówi? To rządowy program inwestycji strategicznych, przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego. Polega na bezzwrotnym dofinansowaniu inwestycji publicznych realizowanych przez samorządy, z myślą o poprawie warunków życia obywateli, powstawaniu nowych miejsc pracy i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Każdy samorząd mógł złożyć do Polskiego Ładu trzy wnioski - według naszego rozeznania wszystkie samorządy w powiecie sztumskim z takiej możliwości skorzystały. Jak twierdzili włodarze - nie mamy żadnej pewności, czy dostaniemy środki choćby na jeden z tych projektów, ale nie popełnimy grzechu zaniechania.

Powiat sztumski otrzymać ma kwotę 4 mln 998 tys. złotych na budowę domu samotnej matki w miejscowości Kołoząb z wykorzystaniem technologii budownictwa pasywnego - etap II.

- Już poprzedni Zarząd Powiatu aplikował o wsparcie rządowe na realizację tej inwestycji w wysokości 7 milionów złotych, udało się wtedy otrzymać 2 miliony. Teraz mamy 5 milionów, czyli możemy ruszać z realizacją tej bardzo potrzebnej inwestycji - informuje Leszek Sarnowski, starosta sztumski. - Zgłaszaliśmy jeszcze do Polskiego Ładu kontynuację modernizacji drogi z Mikołajek Pomorskich do Dzierzgonia oraz rozbudowę boiska i warsztatów szkolnych w Barlewiczkach. Może uda się pozyskać dotację w następnym rozdaniu?

Gmina Mikołajki Pomorskie otrzyma z programu Polski Ład kwotę 2 mln 767 tys. 552 zł na przebudowę drogi gminnej Stążki - Cieszymowo. Leżące tam dziś betonowe płyty zostaną zastąpione przez nawierzchnię asfaltową.

Zaakceptowaniem dwóch wniosków do Polskiego Ładu może się pochwalić gmina Stary Targ. Pierwszy z nich przewiduje kwotę 5 mln 225 tys. zł na zapewnienie mieszkańcom gminy dostępu do infrastruktury wodociągowo - kanalizacyjnej. Drugi dotyczy kwoty 5 milionów złotych (bez 1 grosza!) na budowę pełnowymiarowej sali sportowej w Szropach. Tutejsza szkoła takiej hali do dziś nie posiada.

Gmina Stary Dzierzgoń otrzymała dotację 4 mln 999 tys. 900 zł na rozbudowę i modernizację budynku szkolnego w Przezmarku. Docelowo tam znajdzie się jedyna w gminie szkoła podstawowa, istniejące budynki szkolne w Starym Dzierzgoniu i Myślicach można będzie wykorzystać na inne cele, m.in. rozwój opieki przedszkolnej oraz placówki dla seniorów.

Samorząd miasta i gminy Sztum liczyć może na kwotę 4 mln 750 tys. złotych na przebudowę drogi gminnej z Czernina do Ramz Małych. Dla mieszkańców tej części gminy to bardzo ważna arteria komunikacyjna, uczęszczana, znajdująca się niestety w kiepskim stanie technicznym.

Wreszcie gmina Dzierzgoń - otrzyma kwotę 4 mln 740 tys. 289 zł na kompleksowe dostosowanie systemu segregacji odpadów celem przeciwdziałania chorobom zakaźnym.

- Już od kilku lat rozwijamy nowoczesny system segregacji odpadów. Powstał nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, rozwijamy segregację „u producenta odpadów”. Nie uciekniemy od tego, inaczej czekają nas coraz wyższe koszty utylizacji odpadów na wysypiskach - wyjaśnia Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia.

Tutejszy samorząd - podobnie jak Stary Targ - otrzyma jeszcze drugą dotację, na „Kompleksowe zaspokojenie potrzeb sportowo - rekreacyjnych mieszkańców miasta i gminy”, to kwota 6 mln 061 tys. 55 zł. Dotyczy przede wszystkim rozbudowy kompleksu Orlik, by służyć mógł jak najliczniejszej grupie mieszkańców.

Nie podano jeszcze, kiedy środki trafią na konta samorządów. Nie ulega jednak wątpliwości, że można już podejmować procedurę załatwiania formalności i przygotowania realizacji poszczególnych projektów. Przykładem służyć może Dzierzgoń, gdzie już mają gotową dokumentację i na dobrą sprawę mogą ogłaszać przetargi na wykonanie.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie