Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie samorządu w sprawie Piekła

opr. PP
Pikieta przed sztumskim magistratem
Pikieta przed sztumskim magistratem Piotr Piesik
W trakcie środowej sesji Rady Miejskiej Sztumu, na której głosowano uchwałę w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej im. Jana Hinza w Piekle, wygłoszono "Oświadczenie władz samorządowych Miasta i Gminy Sztum w związku z pikietą zorganizowaną przez Międzyzakładową Komisję NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania w Sztumie". Oto treść tego oświadczenia.

Władze samorządowe Miasta i Gminy Sztum wyrażają zdecydowany protest wobec sposobu postępowania Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania w Sztumie w związku z bardzo trudną decyzją Rady Miejskiej o likwidacji Szkoły Podstawowej im. Jana Hinca w Piekle. Treść i forma protestu dowodzą, że mimo wielu spotkań i konsultacji ze związkowcami, przekazaniu wszystkich informacji i i merytorycznych argumentów dotyczących sytuacji szkoły w Piekle i całej sztumskiej oświaty, działaczom związkowym widocznie zależy na dalszym konfliktowaniu naszej społeczności.
Przypominamy, że główną przyczyną dyskusji o konieczności likwidacji Szkoły Podstawowej w Piekle jest sytuacja demograficzna oraz troska o dobro dzieci, uczniów tej szkoły. Ta trudna decyzja nie jest przekreślaniem ważnej dla Powiśla historii tej szkoły. Gmina deklaruje zagospodarowanie budynku po szkole na cele publiczne.
Z powodu spadku liczby dzieci, uczy się w niej obecnie 50 uczniów, a za 2 lata będzie tylko 37. W roku szkolnym 2011/2012 do pierwszej klasy ma uczęszczać tylko troje uczniów, a nauka odbywa się w klasach łączonych. Sztumski samorząd nie może dłużej akceptować takiej sytuacji, bo jest to ze szkodą dla jakości edukacji młodego pokolenia. W szkole w Czerninie, do której mają uczęszczać dzieci z Piekła, Białej Góry, są lepsze warunki do nauki, duża hala sportowa, zajęcia pozalekcyjne, jakże potrzebna opieka: psychologa, pedagoga, logopedy.
Rozumiemy obawy rodziców o los swoich dzieci i apelujemy o zaufanie do samorządu. Zadbamy o to, żeby dowóz dzieci do szkoły w Czerninie był dobrze zorganizowany i bezpieczny.
Wyrażamy także poparcie dla utworzenia w Piekle szkoły niepublicznej, jeżeli rodzice, nauczyciele i pracownicy wykażą taką inicjatywę.
Dla władz samorządowych Miasta i Gminy Sztum oświata, dbałość o uczniów, nauczycieli, rodziców, jakość kształcenia i wychowania to jedno z najważniejszych zadań. Wszystkie szkoły i przedszkola zostały wyremontowane. Dzięki staraniom gminy zwiększyła się liczba dzieci uczęszczających do przedszkoli. Niestety, mimo dokładania z własnych dochodów coraz większych środków do otrzymywanej od państwa subwencji oświatowej, nie wystarcza na utrzymanie szkół. Głównym powodem jest to, że subwencja oświatowa naliczona przez rząd nie wynika z kosztów utrzymania szkół, ale z liczby uczniów, a ta dramatycznie spada. Dzieje się tak w całej Polsce oraz w gminie Sztum. Gminy zmuszone są więc do zamykania szkół. Ponadto rząd od 1 stycznia 2011 roku w związku z bardzo dużym zadłużeniem państwa polskiego narzucił samorządom bardzo rygorystyczne ograniczenie: wydatki bieżące gmin nie mogą być wyższe od bieżących dochodów. Spadają jednocześnie subwencje i dotacje dla samorządów z budżetu państwa, a przekazywane są wciąż nowe zadania.
Fala likwidacji małych szkół wiejskich zaczęła się w 1999 roku w wyniku wprowadzonej reformy oświaty przez Ministra Edukacji Mirosława Handke. Wprowadzenie gimnazjów oraz 6-klasowych szkół podstawowych spowodowało, że w pierwszej kolejności gminy zostały zmuszone do likwidacji małych szkół wiejskich, bo ubyły z nich dzieci przewożone do gimnazjów. Szacuje się, że ta reforma doprowadziła do likwidacji 3,5 tys. szkół.
Polityczną odpowiedzialność za tę sytuację ponosi NSZZ Solidarność, bo współtworzyła rząd, który te reformy wprowadzał. W rządzie tym wiceministrem edukacji był Wojciech Książek - obecny przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność w Gdańsku. Dziś krytykując w ostrych słowach plany gminy Sztum, dotyczące przyszłości szkoły w Piekle, o tym zapomina. To do niego w pierwszej kolejności powinni zwrócić się związkowcy Solidarności ze Sztumu o wytłumaczenie się z sytuacji, gdy samorządy zmuszone są do likwidowania małych szkół.
Przyjęta przez NSZZ Solidarność forma i treść protestu nie mają więc żadnego uzasadnienia merytorycznego i społecznego, a służą wyłącznie celom politycznym, aby podważyć zaufanie do demokratycznie wybranych władz samorządowych Miasta i Gminy Sztum.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Sztumie
Czesław Oleksiak
Burmistrz Miasta i Gminy Sztum
Leszek Tabor

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto