Oświadczenie Zarządu Powiatu Sztumskiego w sprawie spółki Szpitale Polskie

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Piotr Piesik
Udostępnij:
Złożenie przez zarząd spółki Szpitale Polskie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości spółki spowodowało zrozumiałe zaniepokojenie wśród mieszkańców miasta i regionu. Oświadczenie w tej sprawie wydał Zarząd Powiatu Sztumskiego - publikujemy je w całości.

Oświadczenie Zarządu Powiatu Sztumskiego

27 października 2021 roku jednym z punktów posiedzenia sesji Rady Powiatu Sztumskiego, na wniosek starosty, odbyło się spotkanie, z przedstawicielami spółki Szpitale Polskie S.A oraz American Heart of Poland (AHP). W trakcie spotkanie przedstawiciele spółki poinformowali radnych, że w związku z tym, że zobowiązania spółki przekraczają obecnie kwotę 55 mln zł (ZUS, wykonawcy, akcjonariusze spółki), 15 października tego roku do sądu został skierowany wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Szpitale Polskie S.A.

Dziś w korespondencji z władzami spółki otrzymaliśmy informację, że wniosek do sądu został złożony na przygotowaną likwidację tzw. pre-pack, to znaczy że nowy nabywca lub nabywcy będą określeni. W tej chwili władze spółki prowadzą rozmowy z potencjalnymi kontrahentami. W trakcie sesji właściciele Szpitali Polskich zapewnili radnych powiatu sztumskiego, że mimo podjętych działań restrukturyzacyjnych, szpital w Sztumie nadal będzie funkcjonować bez przeszkód i będzie zapewniać należytą obsługę medyczną mieszkańców naszego powiatu i innych pacjentów.

Radni nie uzyskali jednak odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przyszłości szpitala w Sztumie, a także bieżących spraw związanych z regulowaniem zobowiązań finansowych wobec powiatu (czynsz dzierżawny). Przypomnijmy, że spółka Szpitale Polskie S.A. ma w tej chwili podpisaną umowę na dzierżawę szpitala w Sztumie, łącznie z utrzymaniem funkcjonowania wszystkich oddziałów, która kończy się w 2024 roku, z możliwością przedłużenia tej umowy na kolejne pięć lat.

Powiat działa na gruncie prawa i jakiekolwiek działania może podejmować nie na bazie domysłów czy obaw, ale faktów. Dziś faktem jest złożenie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości spółki Szpitale Polskie, i to sąd podejmie w tej kwestii decyzję, której jeszcze nie ma. Niezależnie od decyzji sądu majątek powiatu nie jest w żaden sposób zagrożony.

W celu zagwarantowania terminowych płatności zobowiązań pieniężnych dzierżawcy (Szpitale Polskie), z tytułu dzierżawy nieruchomości udzieliły powiatowi sztumskiemu gwarancji bankowej na kwotę 1 mln złotych. Na koniec października zaległości z tytułu dzierżawy przekraczają gwarancję o kwotę 288 684,36 zł. W związku z utratą zaufania do spółki Szpitale Polskie S.A. w Katowicach, Zarząd Powiatu Sztumskiego wystąpił do spółki Szpitale Polskie o pilne uregulowanie tych zobowiązań, tym bardziej, że znaczna część tych środków do tej pory była inwestowana w szpital.

Jesteśmy między innymi w kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia i zapewniamy, że podejmujemy wszelkie działania, by szpital w Sztumie mógł funkcjonować bez przeszkód i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu w żaden sposób nie zostało zagrożone.

W imieniu Zarządu Powiatu Sztumskiego
Leszek Sarnowski
starosta sztumski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie