Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy z albumu Sierakowskich

Piotr Piesik
Archiwum organizatorów
"Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich" - taki tytuł nosi wystawa, która zostanie otwarta w najbliższy piątek, 16 grudnia, w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Początek wernisażu o godz. 18.

Jak informuje Muzeum Narodowe w Gdańsku (Muzeum Tradycji Szlacheckiej to jego oddział), fotografie pokazane na wystawie „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich” pochodzą z dwóch kolekcji: Muzeum Tradycji Szlacheckiej (MTS) w Waplewie Wielkim i Archiwum Państwowego w Krakowie. Zdjęcia składające się na zbiór MTS w przeważającej mierze pochodzą z darów Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej oraz z albumu pamiątkowego z Waplewa zakupionego przez Muzeum w antykwariacie.

Podarowane przez Izabellę Sierakowską-Tomaszewską są zapisem życia codziennego rodziny hr. Sierakowskich w Waplewie i Przeworsku – majątku Lubomirskich. Dokumentują spotkania rodzinne z krewnymi ze strony hr. Hussarzewskich, ks. Lubomirskich i ks. Sapiehów, widoki parku i pałacu waplewskiego, wnętrza i fragmenty kolekcji artystycznej. Pokazują zarówno dzień powszedni – z zajęciami szkolnymi, działalnością społeczną, codziennymi zabawami dzieci i obecnością ukochanych zwierząt, jak i odświętny – upamiętniający jubileusze, śluby i uroczystości charakterystyczne dla życia ziemiańskiego. Przed naszymi oczami przesuwają się fotograficzne portrety członków rodziny, nierzadko wykonane w znanych atelier, m.in. Walerego Rzewuskiego, Józefa Sebalda czy braci Bernarda i Jakuba Hennerów.

Mimo tragicznych losów rodziny Sierakowskich podczas II wojny światowej i powojennej emigracji zdjęcia przywołujące ich historię przetrwały, a marokańska część zbioru, pochodząca od Róży Sierakowskiej, powróciła do Polski.

Cenny i ważny dla kolekcji jest album fotograficzny powstały na zlecenie Stanisława i Heleny Sierakowskich w latach 20. XX wieku. Wykonany najpewniej jako pamiątka dla odwiedzających Waplewo, przedstawia najciekawsze ujęcia tutejszego pałacu, fragmenty parku i wnętrz z wybranymi zdjęciami dzieł sztuki – chlubą kolekcji Sierakowskich.

Szczególnie ważne są zdjęcia z Archiwum Państwowego w Krakowie, gdzie znajduje się kolekcja fotograficzna hr. Potockich z Krzeszowic. Przez małżeństwo Marii Potockiej z Adamem Sierakowskim znaczna część fotografii wiąże się z Waplewem i jego mieszkańcami oraz krewnymi ze strony hr. Potockich, hr. Branickich i Jaroszyńskich.

Ten nadzwyczaj interesujący zbiór fotografii pozwala wejrzeć w dzieje ludzi wymazanych z historii, w życie warstwy społecznej, która zniknęła.

Kuratorem wystawy jest Dobromiła Rżyska-Laube, patronat przyjął marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Wystawę można będzie oglądać do 9 czerwca przyszłego roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto