Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Penetracje wokól Sztumu. Ciekawa historia znanego wszystkim budynku sztumskiej poczty

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Budynek sztumskiej poczty, strzałki wskazują elementy architektoniczne opisane szczegółowo w artykule
Budynek sztumskiej poczty, strzałki wskazują elementy architektoniczne opisane szczegółowo w artykule Archiwum Piotra Podlewskiego
W niezwykle ciekawym cyklu „Penetracje wokół Sztumu” na Facebooku historyk Piotr Podlewski zamieścił materiał nt. historii budynku sztumskiej poczty. Za zgodą autora publikujemy obszerne fragmenty artykułu.

Stylowy budynek poczty, bo o nim mowa, oddano do użytku po 1896 roku pod nazwą „Kaiserlisches Postamt” czyli Cesarski Urząd Pocztowy - pisze Piotr Podlewski. - Sztum należał wtedy do Cesarstwa Niemieckiego, zarządzanego przez Wilhelma I Hohenzollerna (od 1861 król Prus, a od 1871 także cesarz niemiecki). Napis „Kaiserlisches Postamt” zdobił frontową ścianę poczty, co widać na zachowanych zdjęciach z tego okresu. Dziś wprawne oko odnajdzie jeszcze na cegłach jego wyblakły zarys pozostały po literach.

Nad napisem, na wysokości piętra, wmurowano herb Cesarstwa Niemieckiego, czyli czarnego, jednogłowego orła zwróconego głową w prawo, z tarczą herbową Królestwa Prus na piersi. Dziś prostokątne miejsce po herbie zamurowane jest jasną cegłą.

Budynek poczty otrzymał typowy dla pruskiego budownictwa wygląd. Wykonany jest z czerwonej, glazurowanej cegły, przykryty dwuspadowym dachem oraz postawiony na fundamentach i podmurówce z granitowych ciosów. Wysokie kondygnacje podkreślają pionowe, prostokątne okna. Pierwotnie wejście główne umieszczono w rogu budynku, projektując nad nim niewielki balkon. Na przełomie XIX i XX wieku pocztę zaczęto rozbudowywać, co można prześledzić na fotografiach.

W wydawanym w Elblągu dzienniku „Altpreussische Zeitung”, 6 lutego 1896 roku, umieszczono następującą informację związaną m.in. z budową poczty: „Na polach posiadłości na Zajezierzu niedaleko Sztumu wykopano kamienne fundamenty. Te potężne kamienie mają zostać wysadzone, załadowane i posłużyć mają do budowy nowego budynku poczty. Miejsce to leży nad jeziorem na Parlecie w środku pól uprawnych na wzgórzu, który ma kształt trójkąta. Zaczyna się między jeziorem, a drogą prowadzącą na Benowo-Sztum. Znalezisko to jest historycznym miejscem daremnie przez setki lat szukanym przez historyków. Przed 1236 rokiem stał tam pogański gród Pomezanów. Warownia ta dawała schronienie różnym szczepom Prusów i była dogodnym przyczółkiem do walk z Polakami i Zakonem Niemieckim. Walki toczone w 1236 roku doprowadziły do zniszczenia grodu i spalenia go do fundamentów. Nie zachowały się żadne szkice warowni i na przestrzeni lat uległ zapomnieniu”.(...)

Podczas późniejszej przebudowy zlikwidowano wejście narożne, a balkon zamieniono na pomieszczenie zamknięte instalując we wnękach okna. Poczta wraz z istniejącą infrastrukturą techniczną była wówczas nowoczesną placówką. Instytucja na swoje potrzeby zajmowała parter i pewnie też część pokoi na piętrze. Pozostałe pomieszczenia na piętrze przeznaczone były na mieszkanie urzędników zarządzających pocztą. Na podwórzu stały budynki gospodarcze, w tym zapewne stajnia i powozownia. Na wyposażeniu urzędu, tak jak w innych placówkach, był konny wóz pocztowy.

Na zdjęciu obok budynek poczty w XIX wieku.

A - balkon nad narożnym wejściem

B - herb cesarski

C - napis „Kaiserlisches Postamt”.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto