Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Penetracje wokół Sztumu - tym razem historyk Piotr Podlewski zagląda do okolic Ryjewa

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Pozostałości dawnych obwarowań w okolicy wsi Budzyń
Pozostałości dawnych obwarowań w okolicy wsi Budzyń Archiwum Piotra Podlewskiego
Cykl „Penetracje wokół Sztumu” przedstawiany na Facebooku przez historyka Piotra Podlewskiego to prawdziwa kopalnia wiedzy nt. ciekawych zakątków Powiśla. Tym razem publikujemy materiał dotyczący okolic Ryjewa – wprawdzie to już powiat kwidzyński, lecz w wędrówkach śladami dawnych epok granice administracyjne nie grają roli.

Mijając wieś gminną Ryjewo odbijamy na zachód i po chwili jesteśmy w miejscowości Jałowiec, która występuje także w literaturze i kartografii pod nazwą Budzyń – pisze Piotr Podlewski. - Wieś jest stosunkowo młodą miejscowością, pochodzącą z XVII wieku. Obszar wsi i tereny sąsiednie nie były zasiedlane z powodu częstych wylewów rzeki Wisły podchodzących aż do krawędzi jej doliny. W ukształtowaniu terenu możemy dziś idealnie odróżnić tereny zalewane przez nieuregulowaną wtedy rzekę, od terenów wyżynnych, rozciągających się na wschód od krawędzi pradoliny Wisły.

Jedno miejsce na terenach zalewowych, leżące obecnie w centrum wsi Jałowiec, miało walory które w średniowieczu zostały wykorzystane w celach obronnych. Na mapach z 1909 i 1929 roku oznaczono napisem "Alter Burgwall" wzgórze, o wysokości 92 m. n.p.m. Napis "Alter Burgwall", czyli stary mur/wał zamkowy oznaczał istnienie w tamtych czasach, na wzgórzu, pozostałości po fortyfikacjach.

Rzeczywiście - wzgórze w Jałowcu było miejscem lokalizacji grodu wyżynnego z czasów wczesnośredniowiecznych. Nie było to miejsce osamotnione, tylko przemyślany element wchodzący w skład umocnień na wschodniej krawędzi doliny Wisły i Nogatu, od ujścia Osy aż po Elbląg. W naszych rejonach, idąc wzdłuż krawędzi pradoliny, istniały umocnione grody m.in. w Kwidzynie, Baldramie, Podzamczu, Jałowcu, Białej Górze, Wielbarku i Węgrach. Grody te powstały i funkcjonowały na przełomie XI/XII wieku.

Była to pierwsza linia obronna patrząc od strony Wisły. Za nimi w kierunku wschodnim można rozrysować kolejne linie grodów, które istniały w Postolinie, Nowej Wsi koło Sztumu, Brzezim Ostrowiu, Koniecwałdzie/Sztum Polu itd. Znane grodziska w Kalwie, Starym Targu, Tulicach i Stążkach to następne skupiska fortyfikacji rozciągające się dalej na wschód. Wyznaczają one zasięg osiedlania się Słowian na tych terenach, a niektóre z nich są pozostałościami fortyfikacji powstałych prawdopodobnie po opanowaniu części Pomorza przez Kazimierza Odnowiciela (Węgry). W XII wieku Słowian wyparły ze swoich siedzib plemiona pruskie, które przejęły tereny Dolnego Powiśla, aż do linii Wisły i Nogatu.

Wybraliśmy się sprawdzić co pozostało po grodzie w Jałowcu, który wpisany jest do rejestru zabytków archeologicznych pod numerem 93/A z dnia 10.07.1970 r. Po przybyciu na miejsce okazało się, że wzgórze zamieniło się w ...nieckę. Spodziewaliśmy się wspinaczki, a musieliśmy zejść w dół poniżej poziomu drogi. Niestety, sandrowe wzgórze przez lata służyło jako żwirownia... Ślady wyrobiska są jeszcze widoczne w podłożu. Po 92 - metrowym wzniesieniu i średniowiecznych umocnieniach nie ma już żadnego śladu. Jako ciekawostkę można tylko dodać, że na samym szczycie stał niegdyś duży wiatrak zaznaczony na mapach. Miejsce cały czas jako grodzisko funkcjonuje w rejestrze zabytków województwa, starostwa, gminy, a także w spisie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Jeżeli ktoś z Państwa będzie miał w planach wycieczkę do Jałowca to polecamy podelektować się pięknym otoczeniem wsi, a najmłodsi mogą spędzić czas na placu zabaw leżącym po drugiej stronie opisanego "zabytku" – dodaje Piotr Podlewski. Całość materiału ze zdjęciami dostępna na Facebooku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto