Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki w szkołach: Czy higienistki są potrzebne codziennie?

Marta Chmielińska/red.
Piotr Szymański
Jeszcze kilka lat temu w szkołach istniały gabinety tzw. higienistek i pielęgniarek, często odwiedzali je lekarze. Dziś sytuacja jest całkiem inna. Teraz, choć w większości placówek gabinety medyczne wciąż istnieją, bywają zamknięte przez część tygodnia a nawet dłużej.

Tracą na tym dzieci, ponieważ zdarza się, że w sytuacji, gdy trzeba natychmiast podać lekarstwo pielęgniarki nie ma w szkole a nauczyciele robić tego nie mogą. W miastach sytuacja nie wygląda jeszcze najgorzej. Dzieci w wiejskich szkołach są w dużo trudniejszym położeniu.

- Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia profilaktyczną opiekę nad uczniami sprawują pielęgniarki w znajdujących się na terenie szkoły gabinetach profilaktyki zdrowotnej bądź pomocy przedlekarskiej - wyjaśnia Katarzyna Krzyżykowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty. - Pielęgniarki wykonując badania profilaktyczne w szkołach w razie potrzeby kierują dzieci do przychodni lekarskiej bądź stomatologicznej.

Przeczytaj także: Pomoc z GOPS-u: Jest problem z dofinansowaniem posiłków dla dzieci ze zlikwidowanej szkoły

Szkolnych gabinetów jest w placówkach podległych samorządowi sztumskiemu pięć - po jednym w każdej szkole i jeden w przedszkolu. W najlepszej sytuacji są tu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie pielęgniarka jest obecna niemal przez cały tydzień i gabinet zamyka tylko w czwartki. Nieporównywalnie gorzej mają uczniowie szkoły w Nowej Wsi, gdzie fachowa pomoc pielęgniarska pojawia się jedynie trzy razy w miesiącu na cztery godziny.

Zgodnie z tym samym rozporządzeniem w szkołach nie funkcjonują już od lat gabinety stomatologiczne a dentyści sprawują profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w przychodniach lub gabinetach prywatnych. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi próchnicy nawet u małych dzieci, a stomatolodzy od dawna alarmują, że stan zębów naszych pociech jest coraz gorszy.

Przeczytaj także: Dzieci z Kubusia Puchatka na sztumskiej policji [ZDJĘCIA]

Szkoły i organ prowadzący, mimo że nie mają już gabinetów dentystycznych w swoich zasobach, starają się w miarę możliwości dbać o profilaktykę.

- Corocznie jesienią dla wszystkich dzieci klas zerowych w przedszkolach oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzone są profilaktyczne zajęcia na temat higieny jamy ustnej - informuje Katarzyna Krzyżykowska.- Głównym celem tych zajęć jest edukacja i pomoc uczniom w kształtowaniu prawidłowych nawyków higienicznych jamy ustnej oraz zapobieganie próchnicy zębów. Nasz samorząd przekazuje w tym celu dofinansowanie dla Niepublicznego Zakładu Medycyny Szkolnej i Promocji Zdrowia "Schol -med" na zakup kubeczków, szczoteczek i past do mycia zębów dla dzieci oddziałów zerowych oraz szczoteczek dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto