Piłka nożna. Powiśle Dzierzgoń i Olimpia Sztum ze zwycięstwami w V lidze. Zmienne szczęście w A-klasie

Radosław Konczyński
Facebook/Powiśle Dzierzgoń
Niewiele grania pozostało tej jesieni zespołom V ligi i A-klasy. Piątoligowe Powiśle Dzierzgoń i Olimpia Sztum znów solidarnie wygrały swoje mecze. W „serie A” w miniony weekend (6-7 listopada) punkty dopisała sobie tylko jedna drużyna z powiatu sztumskiego.

W Dzierzgoniu w minioną sobotę (6 listopada) spotkali się dwaj spadkowicze z IV ligi. Lepiej w tym sezonie radzi sobie Powiśle i pokazało to w meczu z Gwiazdą Karsin, wygrywając 2:1. Do przerwy był remis, a bramkę dla gospodarzy w 30 minucie zdobył Mateusz Pietrzyk. O tym, że trzy punkty zostały przy ul. Krzywej, zadecydował gol Jakuba Witkowskiego w 76 minucie.
Dla dzierzgonian było to czwarte zwycięstwo z rzędu. Podopieczni trenera Andrzeja Tołstika cały czas pokazują, że będą się liczyć w walce o awans do IV ligi. Do Pomezanii Malbork tracą 10 punktów, a do Wietcisy Skarszewy – tylko trzy.

Z drugiego końca tabeli mozolnie wydostaje się sztumska Olimpia, która odniosła drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem po prostu musiała wygrać, bo na swoim boisku podejmowała Victorię Kaliska, która wyraźnie odstaje od reszty stawki. Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 4:0 po trzech bramkach Macieja Pluty (14, 35, 45) i jednej Marcina Kopeckiego (26). Zaraz po przerwie już „leżącego” przeciwnika sztumianie dobili kolejnymi trafieniami Macieja Pluty (46, 48). Goście zdołali odpowiedzieć dwoma golami, a wynik na 7:2 ustalił w 84 minucie Filip Blejwas.

Następna kolejka w V lidze praktycznie w całości zostanie rozegrana 13 listopada. Powiśle i Olimpia tego dnia wystąpią na boiskach rywali. Drużyna z Dzierzgonia (3 m., 32 pkt) zmierzy się z Beniaminkiem Starogard Gd. (11 m., 18 pkt), a sztumianie (16 m., 11 pkt) z Błękitnymi Stare Pole (12 m., 18 pkt).

Pozostałe wyniki 14 kolejki drugiej grupy V ligi:

• Tęcza Brusy – Wietcisa Skarszewy 2:3,
  • Wisła Tczew – Orzeł Subkowy 3:1,
  • Pomezania Malbork – Żuławy Nowy Dwór Gd. 3:0
  • Spójnia Sadlinki – Radunia II Stężyca 1:5,
  • Kolejarz Chojnice – Beniaminek Starogard Gd. 0:1,
  • Wisła Korzeniewo – Meteor Pinczyn 4:2.

W A-klasie na pierwszy plan wysuwa się wyczyn strzelecki Bartosz Czarneckiego z LKS Waplewo. Zdobycie tylu bramek nawet w niższych ligach jest nie lada sztuką. W meczu z Czarnymi Przemysław, czyli zespołem z czołówki, strzelił bramkarzowi gości... 8 goli! Waplewianie wygrali to spotkanie 8:4 (3:1). Czarnecki trafiał w 5, 36, 43, 47, 62, 65, 89 i trzeciej minucie doliczonego czasu gry.
W ostatniej kolejce rundy jesiennej LKS (12 m., 10 pkt) zmierzy się na wyjeździe z kolejnym trudnym rywalem, Rodłem Kwidzyn (4 m., 22 pkt).

Pozostali reprezentanci powiatu sztumskiego w A-klasie wrócili bez punktów z meczów wyjazdowych w powiecie malborskim, chociaż zarówno Błyskawica Postolin, jak i Błękitni Stare Miasto prowadzili po pierwszych połowach.
Błękitni ulegli Delcie Miłoradz 1:2. Do przerwy prowadzili po bramce Andrzej Donaja zdobytej w 22 minucie. Goście mają czego żałować, bo w drugiej połowie losy spotkania zupełnie się odwróciły, a gola, który zdecydował o zwycięstwie przeciwnika, stracili w doliczonym czasie gry.
Błękitni zajmują 7 miejsce z 18 pkt. Ostatni mecz w rundzie także rozegrają na wyjeździe – 13 listopada z Relaksem Ryjewo (10 m., 13 pkt).

Błyskawica Postolin ostatnio zagrała na wyjeździe z AP Malbork. Do przerwy prowadziła 1:0. Gospodarze wyrównali, ale goście znów wyszli na prowadzenie. Potem jednak trafiali już tylko miejscowi. Błyskawica (11 m., 13 pkt) w sobotę o godz. 13 podejmie Suprę Kwidzyn, drugą drużynę w tabeli (22 pkt).