Piłka nożna. Powiśle Dzierzgoń z nowym trenerem uratowało punkt w ostatniej akcji. Kończy się runda jesienna w IV i niższych ligach

Radosław Konczyński
Konrad Sosiński Fotografia
Powiśle Dzierzgoń już pod wodzą nowego trenera ciuła punkty w IV lidze. Ostatnio zremisowało z pogonią Lębork, a 11 listopada stanie przed szansą na trzecie zwycięstwo w sezonie. W V lidze nieciekawie wygląda sytuacja Olimpii Sztum, a w A-klasie drużyny z powiatu sztumskiego radzą sobie naprawdę dobrze.

Sezon po powrocie do IV ligi, delikatnie rzecz ujmując, nie jest zbyt udany dla Powiśla Dzierzgoń. Wydawało się, że letnie transfery pozwolą drużynie spokojnie grać przynajmniej o utrzymanie. Życie mocno zweryfikowało te plany, przynajmniej na razie. Skutek jest taki, że zespół ma już trzeciego trenera.

Sezon rozpoczynał Piotr Ruciński, który prowadził Powiśle w ośmiu kolejkach, a po porażce 1:5 z Czarnymi Pruszcz Gdański oddał się do dyspozycji zarządu klubu. Obie strony doszły do wniosku, że decyzja o zakończeniu współpracy jest trudna, ale słuszna.

Nowym szkoleniowcem został dobrze znany w Dzierzgoniu Wojciech Tarnowski. Niestety, pomimo najszczerszych chęci nie udało mu się wyciągnąć Powiśla z dolnej strefy tabeli. Po siedmiu ligowych meczach postanowił zrezygnować, podejmując tę decyzję po wyjazdowej porażce w 15 kolejce 2:6 z Borowiakiem Czersk.

Powiśle Dzierzgoń z nowym trenerem

Na rolę „strażaka” zgodził się jeden z najbardziej znanych, doświadczonych i utytułowanych trenerów - Jerzy Jastrzębowski. Ostatnio prowadził trzecioligowy Stolem Gniewino, a w przeszłości Bałtyk Gdynia, Miedź Legnica, Pomezanię Malbork, Sparta Brodnicę, Jeziorak Iława i Lechię Gdańsk. Jako nowy szkoleniowiec Powiśla zadebiutował w spotkaniu 16 kolejki z Pogonią Lębork. Na stadionie przy ul. Krzywe dzierzgonianie pokazali Jerzemu Jastrzębowskiemu, że potrafią walczyć, bo bramkę na wagę jednego punktu w zremisowanym 3:3 meczu zdobyli w szóstej minucie doliczonego czasu gry.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gości po golu strzelonym w 18 minucie z ponad 20 metrów. Gospodarze wyrównali w 67 minucie po uderzeniu Karola Kowalczyka z 5 metrów przy słupku. Na 2:1 dla Powiśla podwyższył w 82 minucie Mateusz Pietrzyk, ale chwilę później sytuacja zupełnie się odwróciła, bo Pogoń zdobyła dwie bramki. Gdy zdawało się, że dzierzgonianie znów przegrają w tym sezonie, w ostatniej akcji meczu do remisu doprowadził Michał Ressel.

Powiśle: Jajkowski - Motyliński, Demski (59 Kowalczyk), Kołodziej, Kowalski, M. Lewandowski, P. Lewandowski, Ressel, Maluchnik, Orłowski (58 Balcerowski), Pietrzyk.

Do zakończenia rundy jesiennej pozostały trzy kolejki. 11 listopada Powiśle czeka bardzo ważny mecz. Ekipa z Dzierzgonia zajmuje 18 miejsce (10 pkt), a na wyjeździe zmierzy się dziewiętnastą Wierzycą Pelplin (9 pkt). Potem zagra jeszcze z Gryfem Wejherowo i GKS Kowale.

Olimpia coraz niżej, za to dobra postawa drużyn w A-klasie

W V lidze Olimpia Sztum po całkiem dobrym wejściu w sezon radzi sobie już dużo gorzej. Niestety, przegrała w miniony weekend na wyjeździe aż 0:8 z KS Skorzewo i spadła na przedostatnie, 17 miejsce w tabeli. Porażka boli, bo to na pewno rywal w zasięgu. Tymczasem w kolejnym spotkaniu o punkty będzie bardzo trudno. 11 listopada o godz. 11 sztumianie podejmą Suprę Kwidzyn (4 m., 32 pkt).

Dobre mecze mają za sobą drużyny z powiatu sztumskiego grające w A-klasie. W 12 kolejce radość była w Mikołajkach Pomorskich, bo Amatorka pokonała na wyjeździe 1:0 wicelidera Mady Ostaszewo. Jedyną bramkę zdobył w pierwszej połowie Marcin Lisiewicz. Po przerwie goście wytrzymali napór rywali, a w końcówce mogli podwyższyć wynik, ale na przeszkodzie stanęła poprzeczka.

Typowym meczem walki były derby powiatu, w których Błyskawica Postolin wygrała u siebie 2:0 z LKS Waplewo Wielkie. Bramki: Mateusz Żuchowski (56) i Damian Kubik (73). Z Tczewa trzy punkty przywieźli Błękitni Stare Miasto, którzy pokonali 3:1 KP Gryf (Maciej Saczuk, Patryk Zittrich, gol samobójczy), mimo że do przerwy przegrywali.

Kolejne mecze 12 listopada. W ramach 13 kolejki LKS (9 m., 15 pkt) o godz. 12 zmierzy się u siebie z Gryfem, Błękitni (3 m., 24 pkt) o godz. 13 podejmą Lisovię , Amatorka (7 m., 18 pkt) zagra u o godz. 14 z Mewą Gniew, a Błyskawica (5 m., 21 pkt) jedzie do Ryjewa.