Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja przestrzega: nieletni także może trafić do więzienia!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Odpowiedzialność prawna nieletnich, najczęściej popełniane wykroczenia przez młodzież, bezpieczne korzystanie z internetu: to tematy, o których policjanci oraz kuratorzy rozmawiali z uczniami w Myślicach. Wszystko po to, by wyjaśnić i uświadomić młodzieży, jakie mogą być konsekwencje niezgodnych z prawem zachowań.

Podczas spotkania z uczniami w Myślicach policjanci oraz kurator wyjaśnili, kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem. Funkcjonariusz omówił zasady wynikające z kodeksu karnego i wykroczeń, wyjaśniając przy tym jakie są między nimi różnice. Młodzieży przybliżono pojęcie rozboju, kradzieży rozbójniczej, czym się różni bójka od pobicia oraz jakie są rodzaje wykroczeń. Prelegenci przestrzegali uczniów przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami i mieć wpływ na jego przyszłość. Zwrócono im także uwagę na negatywne skutki niewłaściwego korzystania z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych. Omawiając to zagadnienie zarówno policjant jak i kurator podkreślali znaczenie ochrony praw człowieka i jego dóbr przed bezprawnymi atakami.

W trakcie spotkania zwrócono również uwagę na zagadnienie dotyczące tzw. przestępstw z nienawiść, przybliżając ich symbolikę i charakter. Nie zabrakło informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas prelekcji mundurowi przybliżyli również specyfikę swojej pracy zachęcając do wyboru w przyszłości zawodu policjanta.

To trzeb wiedzieć!
Jeżeli dziecko popełnia czyn zabroniony - przestępstwo, wykroczenie, przestępstwo lub wykroczenie skarbowe - po ukończeniu 17 roku życia, odpowiada on jak dorosły. Odpowiedzialność karna i wykroczeniowa rozpoczyna się bowiem z osiągnięciem przez dziecko tego wieku.

W wyjątkowych przypadkach nieletni może odpowiadać za popełnione przestępstwo po ukończeniu 15 roku życia. Odpowiedzialność ta może zachodzić, gdy nieletni dopuścił się następujących czynów zabronionych:
zabójstwo (z wyjątkiem zabójstwa popełnionego w afekcie),
spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego,
zawładnięcie statkiem morskim lub powietrznym,
spowodowanie katastrofy w komunikacji,
zgwałcenie,
czynna napaść na funkcjonariusza publicznego,
wzięcie zakładnika,
rozbój.
Popełniając jedno z wymienionych przestępstw nieletni po ukończeniu 15 roku życia może odpowiadać na takich samym zasadach jak osoba dorosła, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości oraz warunki osobiste za tym przemawiają, w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskutecznie.

Jeżeli nieletni po ukończeniu 15 roku życia odpowiada jak osoba dorosła, orzeczona kara nie może przekroczyć 2/3 górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za przypisane przestępstwo. Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto