Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozumienie Sztumu i powiatu sztumskiego w sprawie węzła integracyjnego wokół stacji kolejowej

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum powiatu sztumskiego
Porozumienie między samorządami miasta i gminy Sztum oraz powiatu sztumskiego nt. wykonania przez gminę dokumentacji projektowej na przebudowę pasa drogowego na drogach powiatowych podpisano w siedzibie sztumskiego Starostwa Powiatowego. Chodzi o pierwsze prace przy tworzeniu tzw. węzła integracyjnego wokół stacji kolejowej w Sztumie.

Porozumienie dotyczy przebudowy pasa drogowego na drogach powiatowych - ulicach Reja, Kościuszki oraz Żeromskiego. Powiat na ten cel przeznaczył w swoim budżecie 100 tysięcy złotych oraz udzielił samorządowi Sztumu niezbędnych pełnomocnictw. W imieniu miasta i gminy Sztum porozumienie podpisali burmistrz Leszek Tabor i skarbnik Danuta Wiatrowska, w imieniu powiatu starosta Leszek Sarnowski, wicestarosta Kazimierz Szewczun i skarbnik Gabriela Smolińska.

Burmistrz i starosta podkreślali, że to początek dobrej współpracy obu samorządów. Niebawem powinien zostać wznowiony ruch pociągów na modernizowanej linii kolejowej z Malborka do Grudziądza (choć inwestycja bardzo się przeciąga), ukończono już niemal wszystkie prace na przebudowanej stacji kolejowej w Sztumie. Rolą samorządów jest teraz jak najlepsze zintegrowanie dworca z otoczeniem, w interesie mieszkańców i podróżnych. Współdziałanie samorządów jest niezbędne choćby z tego względu, że część ulic w bezpośredniej bliskości stacji to drogi powiatowe, część gminne a i wojewódzkie są w pobliżu.

- Mam wizję tego węzła integracyjnego w głowie i wstępnie rozrysowaną na papierze – mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. - Chodzi o to, by wokół dworca kolejowego, który przecież pozostanie w tym samym miejscu, mimo przesunięcia peronu, zintegrować szereg dziedzin komunikacji. Od komunikacji publicznej, czyli pociągów i autobusów różnych przewoźników, poprzez parkingi dla samochodów i miejsca postojowe dla rowerów, drogi rowerowe. By można było dojechać tu samochodem czy rowerem, zostawić go i wsiąść do pociągu, albo cały proces odwrócić. Do realizacji tego przedsięwzięcia potrzeba współpracy kilku stron. PKP są dysponentem terenów, które będą do tego potrzebne. Są tu drogi wojewódzkie oraz powiatowe oraz tereny po obu stronach torowiska kolejowego. Wiele istotnych szczegółów, takich jak chociażby przejście od bulwaru wokół jeziora Zajezierskiego do ulicy Reja wzdłuż torowiska. Ludzie i tak będą tamtędy chodzić, a przecież konieczne jest bezpieczeństwo. Sprawy bardzo złożone, lecz do ustalenia – dodaje burmistrz Leszek Tabor.

Kilka tygodni temu zrobiono pierwszy krok w tym kierunku. Przedstawiciele powiatu sztumskiego oraz miasta i gminy Sztum podpisali wtedy wstępną deklarację o współpracy dotyczącej wspólnego wykonania dokumentacji projektowej na budowę węzła integracyjnego wokół dworca PKP w Sztumie (m.in. ulice Reja, Kościuszki, Żeromskiego, Kasprowicza). Wykonanie dokumentacji i przeprowadzenie przetargu powierzono Miastu i Gminie Sztum przy pełnym udziale Starosty Powiatu Sztumskiego. Każda ze stron po połowie pokryje wszelkie koszty związane z wykonaniem dokumentacji projektowej.

Następnie radni powiatu oraz miasta i gminy Sztum zaakceptowali takie ustalenia w formie stosownych uchwał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto