Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Pieniądze po 30 dniach!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Od ostatniej środy, 17 sierpnia, gospodarstwa domowe używające do ogrzewania węgla lub paliw zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego mogą składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. W powiecie sztumskim wnioski przyjmują ośrodki pomocy społecznej. Pieniądze będą wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia i weryfikacji kompletnego wniosku.

W minioną środę weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy, które umożliwia gospodarstwom domowym ubieganie się o rządowe wsparcie. Uprawnionymi do otrzymania dodatku są gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wnioski o dodatek węglowy - podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, w powiecie sztumskim należy składać do ośrodków pomocy społecznej. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski. Formularze w formatach doc i docx można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

Wnioski można także pobrać w formie papierowej w ośrodkach pomocy społecznej, czyli w miejscach, w których będą później składane.

- Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 roku Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – przypomina minister klimatu Anna Moskwa.

Jak zaznaczył resort, w Polsce nadal 42 proc. gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. Ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi.

Przyjmowaniem wniosków, weryfikacją i późniejszą wypłatą świadczenia w powiecie sztumskim zajmują się:

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztumie, Mickiewicza 39, 82-400 Sztum, tel. 55 640 63 69;
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu, Plac Wolności 1, 82-440 Dzierzgoń, tel. 55 276 23 86;
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mikołajkach Pomorskich ul. Dzierzgońska 2, 82-433 Mikołajki Pomorskie, tel. 537 217 250;
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Targu, ul. Główna 20, 82-410 Stary Targ, tel. 55-277-62-81;
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Dzierzgoniu, Stary Dzierzgoń 54/1, 82-450 Stary Dzierzgoń, tel. 55 276 14 04.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto