Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Nowe kuropatwy wpuszczone przez leśników już bytują na polach

Radosław Konczyński
Fot. Nadleśnictwo Kwidzyn/Adrian Wiśniowski
Wzrasta liczba kuropatw na terenach Nadleśnictwa Kwidzyn. Kolejne, specjalnie w tym celu wyhodowane ptaki zostały wypuszczone w obwodzie łowieckim nr 214, także w powiecie sztumskim.

Nadleśnictwo Kwidzyn od maja 2017 r. realizuje program wsiedlania kuropatwy. Dotychczas, razem z niedawną akcją, w zarządzanym przez siebie obwodzie łowieckim nr 214 wpuściło już 1350 ptaków. W łowisku zamieszkało 150 ptaków wyhodowanych w profesjonalnych wolierach Nadleśnictwa Świebodzin.

Kuropatwy były również wpuszczane na terenie powiatu sztumskiego, w okolicach Białej Góry oraz Zajezierza. Ptaki były wsiedlane na terenach polnych, przy różnego rodzaju miedzach i zakrzaczeniach – tam, gdzie jest mozaika pól i zakrzaczeń. Dlatego tak ważne jest pozostawianie fragmentów nieużytków i miedz wśród pól – wyjaśnia Monika Wudarczyk, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Kwidzyn.

Kuropatwa występuje na terenach otwartych (polach uprawnych); swoje gniazdo wygrzebuje w ziemi, tworząc zagłębienie wyścielone roślinami, trawami i liśćmi. Wybiera głównie łąki  i uprawy, gdzie znajdują się nieużytki z niskimi kępami traw, pasami krzewów i zarośli (remizy). Tam znajduje pokarm i schronienie.

Dlatego w ramach programu, który będzie realizowany przez Nadleśnictwo Kwidzyn do 2026 roku, zostały też założone remizy śródpolne, które co roku są uprawiane pod kątem bytowania na nich zwierzyny drobnej. Nadleśnictwo informuje, że siane i niekoszone są m.in. takie rośliny jak: gryka, groch, gorczyca, słonecznik, łubin, mieszanka zbożowa; na fragmencie funkcjonuje również łąka kwietna. Posadzone na nich zostały także krzewy i drzewa owocowe. Remizy są miejscem, gdzie w ciągu całego roku nie tylko kuropatwy mogą znaleźć schronienie i pożywienie.

Cel programu jest oczywisty: odbudowanie stanu liczebnego tych ptaków w łowisku oraz zagospodarowanie ostoi w wyznaczonych miejscach nadleśnictwa. 

Ponadto, ma poszerzać wiedzę na temat zwierzyny drobnej oraz zachęcić właścicieli gospodarstw rolnych do urozmaicenia biotopu na swoich polach poprzez zostawianie miedz śródpolnych – informuje Nadleśnictwo Kwidzyn.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto