Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Rusza kampania cukrownicza 2020. Malborska fabryka przygotowana na rekordowe przeroby

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Ponad 800 tys. ton buraka cukrowego planuje skupić i przerobić w tegorocznej kampanii cukrowniczej malborska fabryka należąca do Krajowej Spółki Cukrowej. Ma to jej zająć 110 dni.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. to lider rynku cukru w Polsce, a zakład w Malborku jest jedną z siedmiu cukrowni zajmujących się przerobem buraka cukrowego należących do KSC i w ogóle jedyną w województwie pomorskim. Fabryka współpracuje z ponad 800 lokalnymi plantatorami, w tym oczywiście również z powiatu sztumskiego. Uprawy buraka cukrowego w rejonie kontraktacyjnym mają łącznie powierzchnię niemal 11 tys. hektarów.

To ma być jedna z rekordowych kampanii KSC

Tegoroczne zbiory zapowiadają się rekordowo.

Prognozujemy, że wszystkie polskie oddziały KSC przerobią w kampanii 2020/2021 niemal 7 mln ton surowca. Planowana produkcja cukru wyniesie milion ton, co będzie jednym z najlepszych wyników w historii KSC – mówi Krzysztof Kowa, prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej.

Szef KSC zapewnia, że - tak jak w ubiegłych latach - zyski z produkcji zwiększać będą nie tylko potencjał rozwojowy Krajowej Spółki Cukrowej, ale i wszystkich poszczególnych lokalnych oddziałów, w tym Cukrowni Malbork.

- Inwestycje w ludzi i technologie są bardzo ważne dla budowania konkurencyjnej pozycji naszej firmy na polskim rynku i są częścią naszego kodu korporacyjnego. Takie samo prorozwojowe podejście będziemy stosować wobec podmiotów, które staną się częścią Krajowego Holdingu Spożywczego, za powołanie którego odpowiedzialna jest KSC - dodaje Krzysztof Kowa.

Kampania w Cukrowni Malbork. Prognozowane liczby

Skup surowca ruszy w drugiej połowie września, kampania zakończy się na początku stycznia 2021 r. Malborska cukrownia ma przerobić ponad 800 tys. ton buraka cukrowego, czyli ponad 12 proc. tegorocznej krajowej produkcji całej KSC. Wyprodukowanych zostanie ponad 120 tys. ton białego cukru.

Tak jak i w latach ubiegłych, jesteśmy dobrze przygotowani do kampanii. Istotny jest fakt, że stale podnosimy możliwości naszego zakładu, kontynuując inwestycje zwiększające efektywność procesów produkcyjnych i jakość produkowanego przez nas cukru. W tym roku przeprowadziliśmy modernizacje elektrociepłowni wraz z budową stacji oczyszczania spalin kotłowych. Umożliwiło nam to spełnienie najwyższych wymogów dotyczących emisji spalin oraz zapewniło bezpieczeństwo elektroenergetyczne zakładu – wyjaśnia Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Cukrowni Malbork.

Przed tegoroczną kampanią w malborskiej fabryce zakończyła się też budowa dwustanowiskowej stacji załadunku cukru na cysterny samochodowe. To pod kątem transportu wyrobów do Terminala Cukrowego KSC S.A., otwartego prawie rok temu w Porcie Morskim Gdańsk.

Inwestycje w Cukrowni Malbork realizowane są regularnie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat KSC przeznaczyła na prace modernizacyjne w tutejszym zakładzie ponad 280 mln zł.

Kampania cukrownicza w cieniu pandemii

Ta kampania, prognozowana na 110 dni, będzie inna niż wszystkie do tej pory, bo odbędzie się w czasie epidemii koronawirusa.

Zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracowników w tym szczególnym okresie. Wprowadzone środki ostrożności dotyczą również naszych partnerów, np. wszyscy kierowcy firm zewnętrznych realizujący dostawy surowca do Cukrowni Malbork muszą być obowiązkowo zaopatrzeni i ubrani w maski i rękawiczki ochronne – podkreśla Mariusz Kaźmierczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto