Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownie językowe pomogą w nauce

Piotr Piesik
Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Krause nie kryje radości z pozyskania nowych pracowni
Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Krause nie kryje radości z pozyskania nowych pracowni Fot. P. Piesik
Placówki oświatowe w całym powiecie sztumskim rozpoczynają zajęcia i lekcje z nowymi pracowniami, umożliwiającymi korzystanie ze specjalistycznych programów kształcenia

Wielu będzie chętnych do zajęć w tej pracowni - mówi Mariusz Krause, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie, pokazując najnowszy nabytek - nowoczesną pracownię lingwistyczną. Dzień przed inauguracją roku szkolnego 2010/2011 trwały ostatnie prace kosmetyczne, by od pierwszego dnia zajęć mogli z niej korzystać uczniowie.

Pracownia liczy 21 stanowisk, wyposażonych w słuchawki z mikrofonami, do tego stanowisko nauczyciela z komputerem. Nauka języków obcych w sztumskim Zespole Szkół odbywa się w grupach, liczących około 15 osób, tworzonych zależnie od zaawansowania. Wcześniej zajęcia prowadzono w typowych salach lekcyjnych.

- Pewnie wszystkie grupy językowe będą chciały mieć lekcje właśnie tutaj, ale jedna taka pracownia to niestety za mało - wyjaśnia Mariusz Krause. - Postaramy się tak ułożyć plan, by każda grupa systematycznie mogła tu pracować. Odpowiednie przeszkolenie co do obsługi wyposażenia przeszli też nasi nauczyciele.
Uczniowie Zespołu Szkół uczą się języka angielskiego i niemieckiego, fakultatywnie wprowadzany jest język hiszpański, bowiem udało się pozyskać nauczyciela tego przedmiotu. Mariusz Krause planuje wprowadzenie - także na zasadach fakultatywności - języka rosyjskiego, lecz barierą jest brak pedagogów, mogących prowadzić zajęcia. Rusycystów zaprzestano w pewnym momencie kształcić, dawni nauczyciele albo już są na emeryturze, albo zmienili swoją profesję. Tymczasem na rynku pracy poszukiwani są fachowcy ze znajomością języka rosyjskiego.

Pracownia językowa to nie jedyny nabytek Zespołu Szkół - niemal gotowe są dwie nowe pracownie logistyczne, służące do kształcenia w kierunku technik logistyki. Brakuje tylko mebli, które powinny nadejść lada dzień.

W sztumskiej placówce naukę rozpoczęło 1 września 526 uczniów kierunków dziennych, w tym 141 uczniów klas pierwszych. Do tego doliczyć trzeba około 120 osób, uczęszczających na zajęcia w systemie wieczorowym.

W ostatnim roku szkolnym wyraźnej poprawie uległa zdawalność egzaminów maturalnych w Zespole Szkół im. J. Kasprowicza. Oficjalne dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku mówią, że kształtuje się ona na poziomie 71,4 procent (bez egzaminów poprawkowych). To rezultat wysiłku uczniów i nauczycieli.
Szkoła przygotowuje się już do planowanego na wiosnę gruntownego remontu budynku, z dociepleniem ścian, wymianą okien i drzwi oraz pokrycia dachu. Zmieni się też elewacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto