Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program realizacji obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej 55 został podpisany [ZDJĘCIA]

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Program inwestycyjny „Budowa obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55” podpisał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, w obecności posła na Sejm Marcina Horały oraz starosty powiatu sztumskiego Sylwii Celmer. Otwiera to drogę do podjęcia procesu projektowania inwestycji ujętej w rządowym programie 100 obwodnic. Realizacja może się rozpocząć w roku 2024.

Spotkanie odbyło się w środę w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sztumie. To kontynuacja rządowej decyzji nt. programu 100 obwodnic dla małych miast oraz innych miejscowości na terenie kraju. Na tej liście znalazł się Sztum. Setka lokalizacji dla obwodnic została ogłoszona kilka miesięcy temu, potem uwaga nas wszystkich skupiła się na przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa. Prace przygotowawcze jednak trwały w resorcie infrastruktury.

- Program powstał dla rozwiązania problemów komunikacyjnych w Polsce, wiele miejscowości od lat zabiegało o budowę obwodnic – mówił w Sztumie wiceminister Rafał Weber. - Program 100 obwodnic wychodzi naprzeciwko tym zapotrzebowaniom. Znalezienie się Sztumu na liście podstawowej oznacza zabezpieczenie na ten cel funduszy i upoważnienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do podjęcia procedur projektowych, potem przetargowych i wybrania wykonawcy. Sztum ma piękną lokalizację, ale powoduje ona duże niedogodności tak dla mieszkańców jak i dla kierowców podróżujących przez miasto. Budowa obwodnicy będzie miała wielkie znaczenie dla jednych i drugich. Niezbędna jest nam także współpraca z samorządami, aby w imieniu inwestora przeprowadzić sprawnie proces społecznej konsultacji – dodał R. Weber.

Marcin Horała życzył wszystkim osobom zaangażowanym w proces budowy obwodnicy dla Sztumu, by prace projektowe i potem przetargowe przebiegły bardzo sprawnie. Starosta Sylwia Celmer oceniła, że to historyczna chwila dla powiatu i regionu, także szansa dla jego rozwoju.

Waldemar Chejmanowski, przedstawiciel gdańskiego oddziału GDDKiA potwierdził, że podpisanie dokumentów przez wiceministra Webera otwiera cały proces projektowania i potem realizacji obwodnicy. Wszystko rozpocznie się od analizy kilku wariantów przebiegu trasy, które zostaną potem przekazane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Notabene samorząd Sztumu na przestrzeni lat już wielokrotnie zabiegał o taką obwodnicę i rozpatrywano różne warianty jej przebiegu. Do tematu tego z pewnością powrócimy na naszych łamach.

Ministra Webera zapytaliśmy o to, czy lista obwodnic jest zamknięta? Czy można liczyć na jej poszerzenie, z myślą np. o Malborku, który również od dawna stara się o takie rozwiązanie komunikacyjne?
- Możemy z dużą nadzieją mówić o możliwości poszerzenia programu, choćby na bazie oszczędności finansowych uzyskanych w trakcie przetargów na wykonanie konkretnych prac – odpowiedział R. Weber. - Może też dojść do powiększenia puli środków na ten cel, tak jak dojdzie w najbliższym czasie do wyłożenia dodatkowych funduszy na drogi samorządowe.

Warto więc – to wiadomość dla władz Malborka – nadal zabiegać o budowę obwodnicy dla tego miasta.
Rafał Weber ocenił, że prace budowlane na obwodnicy Sztumu mogą się rozpocząć w roku 2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto