Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przesądzony los szkoły w Piekle?

Piotr Piesik
Pikieta przed sztumskim Urzędem Miasta
Pikieta przed sztumskim Urzędem Miasta Piotr Piesik
Rada Miejska Sztumu przyjęła uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej im. Jana Hinza w Piekle. Za uchwałą głosowało dziewięciu radnych – w komplecie wywodzących się z ugrupowania "Razem dla Powiśla". Przeciw było pięciu rajców, jeden wstrzymał się od głosu. Według uchwały z dniem 31 sierpnia bieżącego roku szkoła w Piekle powinna przestać istnieć.

Zanim sesja się rozpoczęła, przed sztumskim magistratem pojawiła się pikieta, zorganizowana przez związkowców z NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty oraz innych organizacji związkowych. Przynieśli wiele transparentów i plansz z napisami krytykującymi decyzję samorządu o likwidacji szkoły w Piekle. Do pikietujących wyszli przewodniczący rady Czesław Oleksiak i wiceburmistrz Alicja Podlewska. Cz. Oleksiak próbował odczytać stanowisko samorządu w sprawie szkoły, lecz każde zdanie, do którego pikietujący mieli zdanie krytyczne, spotykało się z rykiem syren strażackich, przeraźliwymi gwizdkami oraz okrzykami.
W sali sesyjnej było bardzo ciasno, ponieważ obradom przysłuchiwała się rzadko spotykana grupa mieszkańców, do tego obecne były trzy ekipy telewizyjne. Pojawili się również posłowie na Sejm – Jerzy Kozdroń i Kazimierz Smoliński. Panowała atmosfera nerwowości, podsycana przez głośne uwagi krytyczne ze strony związkowców. W pewnym momencie konieczne było nawet pojawienie się na sali strażników miejskich.
Parlamentarzyści apelowali do radnych o zastanowienie przed podjęciem decyzji, mówili o historycznym wymiarze szkoły w Piekle. Powstała przecież w 1937 roku, była symbolem walki o polskość na Powiślu. Emocjonalny apel odczytała również sołtys Piekła, Katarzyna Maczyszyn. Prosiła o odłożenie decyzji o likwidacji, by miejscowa społeczność mogla założyć stowarzyszenie, które poprowadziłoby szkołę jako niepubliczną.
Dyskusji w praktyce nie było, jedynie radny Andrzej Murawski podkreślił, że dla samorządowców nie jest to łatwa decyzja i on sam będzie ją podejmował wbrew swemu sumieniu, ale z uwagi na dobro gminy.
Radny Adam Kaszubski zgłosił wniosek o zdjęcie uchwały z porządku obrad i nie głosowanie jej. Cz. Oleksiak wniosek odrzucił, ponieważ zmiany w porządku obrad można było wprowadzać tylko na początku sesji. Radny Waldemar Fierek zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji i przystąpienie do głosowania. Ten wniosek przeszedł stosunkiem głosów 9 do 6.
Rodzice z Piekła twierdzą, że nie ustąpią i będą walczyli o szkołę. Mają jeszcze kilka miesięcy na znalezienie podmiotu, który byłby gotów poprowadzić szkołę niepubliczną. Burmistrz Leszek Tabor podkreśla, że taki podmiot może liczyć na wszelką pomoc ze strony samorządu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto