Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy drodze krajowej w centrum Pleszewa pojawiła się specjalna kamera. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia...

red
Zaczął się Generalny Pomiar Ruchu. GDDKiA policzy wszystkie pojazdy na autostradach, drogach krajowych i ekspresówkach i dowiemy się, które trasy są najbardziej zatłoczone w Polsce. Taki pomiar jest prowadzony co 5 lat. Pomiary będą wykonywane w 2300 punktach. Jeden z nich znajduje się w Pleszewie

W całym kraju rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu na drogach krajowych i autostradach, który wykonywany jest co 5 lat. Potrwa aż do jesieni. Takie pomiary wykonywane są na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W samej tylko Wielkopolsce wyznaczono około 200 odcinków, w tym jeden znajdujący się w Pleszewie przy ulicy Poznańskiej. Wstępne wyniki będą znane w I półroczu 2021 roku.

-

Wyniki takich pomiarów są podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym w Polsce, a zebrane dane są wykorzystywane przez administrację drogową m.in. do zadań związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i planowaniem sieci drogowej

- wyjaśnia Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Precyzując: wyniki GPR stanowią jedną z najbardziej istotnych informacji o zarządzanej przez GDDKiA sieci. Na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy i przebudowy nowych dróg: ich przekroju, geometrii i skrzyżowań. Ponadto określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji, remontach oraz ich zakresie.

Osobno zliczane są różne typy pojazdów, od ciągników i tirów, przez samochody osobowe po rowery. Pomiar będzie podzielony na różne okresy. Będzie można określić, jak wygląda ruch latem, zimą, nocami i w dni robocze.
Pomiary w wytypowanych punktach prowadzone będą w 15 wybranych dni tego roku, dodatkowo wyznaczono dwa terminy rezerwowe. Najbliższe liczenie odbywa się dzisiaj.

Pomiary przeprowadzone będą głównie automatycznie, m.in. przez zarządzane przez GDDKiA stacje ciągłego pomiaru ruchu oraz wideorejestratory. W miejscach pomiarów ustawione będą znaki informacyjne. Ma to m.in. związek z przepisami RODO - podczas zliczania mogą być nagrywane wizerunki osób siedzących w samochodach.

Pierwsze wyniki będą znane w marcu 2021 r. Będą to szczegółowe opracowania pokazujące natężenie ruchu różnego typu pojazdów w różnych przedziałach czasowych. Oprócz zestawień liczbowych powstaną mapy.

Ostatnie badanie natężenia ruchu GDDKiA przeprowadziła w 2015 r. Pomiar prowadzony był wówczas na 1952 odcinkach dróg w kraju.

W 2015 r. średni ruch pojazdów silnikowych na drogach krajowych wyniósł 11,2 tys. pojazdów na dobę. Najwięcej było ich na drogach międzynarodowych - ponad 20 tys., na pozostałych - 7,6 tys. Na badanych trasach mało było rowerów - tylko 34 na dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto