Rada Powiatu Sztumskiego przyjęła uchwałę o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin jako pierwszy samorząd w naszym województwie

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Radni powiatu sztumskiego na pierwszej sesji kadencji. Za przedstawioną uchwałą głosowali m.in. widoczni od lewej radni Marcin Jarocki oraz Łukasz Merchut, pozostali radni na zdjęciu: Ryszard Mazerski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Leszek Sarnowski, Teresa Skolimowska i Dariusz Browarczyk (co ciekawe, w komplecie nauczyciele!) byli przeciw
Radni powiatu sztumskiego na pierwszej sesji kadencji. Za przedstawioną uchwałą głosowali m.in. widoczni od lewej radni Marcin Jarocki oraz Łukasz Merchut, pozostali radni na zdjęciu: Ryszard Mazerski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Leszek Sarnowski, Teresa Skolimowska i Dariusz Browarczyk (co ciekawe, w komplecie nauczyciele!) byli przeciw Piotr Piesik
Rada Powiatu Sztumskiego na swojej środowej sesji przyjęła uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Ten dokument uważany jest za tzw. kartę anty LGBT. Wnioskodawcy uchwały podkreślają, że uchwała ma charakter intencyjny i wzmacnia prawa rodziców do wpływu na proces wychowawczy ich dzieci.

Punkt porządku obrad sesji Rady Powiatu Sztumskiego dotyczący uchwały wprowadzającej Samorządową Kartę Praw Rodzin wywołał gorącą i długą dyskusję.

Projekt uchwały przedstawił radny Zbigniew Pędziwilk. Ma to być wyraz ochrony wartości poświadczonych w Konstytucji RP, w tym ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją.

W trakcie sesji nie przedstawiono uzasadnienia uchwały, radnym przesłano je drogą elektroniczną.

Kto przygotował uchwałę? Nie radni

Radny Leszek Sarnowski zapytał, kto przygotował uchwałę. Zbigniew Pędziwilk odparł, że uchwała została przygotowana przez organizacje pozarządowe - potem dodał, że Ordo Iuris, została potem dostosowana do warunków powiatu sztumskiego.

Leszek Sarnowski pytał, skąd pomysł na przyjęcie takiej uchwały? Prawa rodzin i dzieci są zagwarantowane w Konstytucji, powtarzanie takich zapisów w uchwale Rady Powiatu mija się z celem. Czy w powiecie sztumskim są odnotowane zjawiska negatywne wobec rodzin i dzieci? Czy prawa rodzin i dzieci są szanowane? Czy dokonano konsultacji tej uchwały? Nie ma w niej mowy o związkach nieformalnych, w których wiele osób wychowuje dzieci.

Zbigniew Zwolenkiewicz - To jest napisane tak mętnie, że wszystko można do tego wrzucić. Musimy zaufać szkole, dyrektorom, nauczycielom. Oni dopilnują, by proces wychowawczy odbywał się właściwie. 30 procent ludzi żyje w wolnych związkach, wychowują dzieci które chodzą do szkoły. Może powinniśmy się zastanowić nad programami profilaktycznymi wobec młodzieży?

Radny Dariusz Browarczyk wskazał, że w uzasadnieniu uchwały mówi się o częstych przypadkach ignorowania praw rodziców w szkołach. Pytał, gdzie jest lista takich przypadków, urzędowo potwierdzonych? Zwrócił uwagę na brak konsultacji uchwały, której ostateczny projekt dotarł do niego we wtorek o godz. 14.25 (dobę przed sesją).

Ma to być uchwała intencyjna

Zbigniew Pędziwilk odpowiedział, że uchwała jest uchwała intencyjną i kierunkową. Przypadek ignorowania praw rodziców miał on sam, zaś rodzina jest spychana na margines.

Głos zabrał Paweł Kwaśniak, który koordynuje z ramienia szeregu organizacji pozarządowych wdrażanie Samorządowej Karty Praw Rodzin. Od końca kwietnia przyjęły ją 33 samorządy w kraju. Jak wyjaśniał, Karta jest dokumentem programowym, kierunkowym. Stwierdził, że nie wie, czy negatywne zjawiska miały miejsce na terenie powiatu sztumskiego, lecz przyjęcie karty stanowi działanie prewencyjne i zapobiegawcze.

Nie przyniesie nic dobrego i nic złego?

Dyskusja trwała. Radny Jarosław Stawny stwierdził, że wprowadzenie tej uchwały nie przyniesie ani nic dobrego ani nic złego.

Dariusz Browarczyk złożył formalny wniosek o odłożenie przyjęcia uchwały i skierowanie jej do konsultacji - by radni uzyskali opinie przynajmniej rad rodziców placówek oświatowych podlegających powiatowi sztumskiemu. Ten wniosek został potem odrzucony 10 głosami przeciwko 7.

Poparcie dla projektu uchwały wyraził Piotr Stec - ocenił, że nie widzi zagrożenia ideologicznego w daniu rodzicom większego wpływu na wychowanie swoich dzieci. - Niczego nie wykluczamy, niczego nie narzucamy - stwierdził.

Adam Krupa oświadczył, że uchwała ta ma chronić przed ideologią LGBT i lewacką.
- Chcę mieć wpływ na to, czego uczy się moje dziecko. To nie uderza w żadną grupę społeczną, przekaz jest wyważony.

Większość nauczycieli przeciw, większość radnych za

W głosowaniu dziesięcioro radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Byli to: Sylwia Kubik, Adam Krupa, Dobrosława Frączek, Jarosław Stawny, Marcin Jarocki, Łukasz Merchut, Zbigniew Pędziwilk, Karolina Skowrońska, Piotr Stec oraz Grzegorz Kostrzewa.

Przeciw przyjęciu uchwały głosowali: Leszek Sarnowski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Dariusz Browarczyk, Ryszard Mazerski, Wojciech Cymerys, Teresa Skolimowska oraz Ludwik Butkiewicz.

W Radzie Powiatu Sztumskiego zasiada liczna grupa nauczycieli. Interesująco wygląda wynik głosowania pedagogów. Za byli Sylwia Kubik i Piotr Stec. Przeciw Leszek Sarnowski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Dariusz Browarczyk, Ryszard Mazerski i Teresa Skolimowska.

O Sztumie już głośno w Polsce

Przyjęcie uchwały, potocznie określanej jako anty LGBT natychmiast odbiło się szerokim echem dosłownie w całym kraju. Zwolennicy Karty uważają to za sukces - powiat sztumski jest pierwszym samorządem w województwie pomorskim, gdzie taką uchwałę przyjęto. Przeciwnicy krytykują. Jeden z internautów przesłał nam treść zapytania, jakie wysłał pod adresem Powiatu Sztumskiego na Facebooku: Czy skoro jesteście Państwo strefą wolną od LGBT, nie mogę już przyjeżdżać odwiedzać rodzinę do Sztumu?
Odpowiedź powiatu: Skąd Pan wysuwa takie wnioski. Dzisiejsza uchwała nie jest skierowana przeciwko nikomu. Ma wspierać i podkreślić wartość rodziny jako fundamenty społeczeństwa. Zawiera ona również prawo do informacji dla rodziców, czego ich dzieci uczą się poza zajęciami obowiązkowymi. Polska i nasz powiat są dla wszystkich otwarte. Jeśli Pan przyjedzie nikogo nie będzie interesowała Pana orientacja seksualna. To powinna być każdego prywatna sprawa.
(Pisownia obu postów oryginalna)

Już po sesji radny Leszek Sarnowski skomentował jej przebieg następującymi słowami - Smutny dzień dla samorządności sztumskiej. Samorządność została pokonana przez ideologię, za sprawą rządzącej Pisowskiej większości. Rada Powiatu Sztumskiego podjęła dziś uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin, którą de facto przygotowało Stowarzyszenie Ordo Iuris, znane ze swych restrykcyjnych i ortodoksyjnych działań. To niebywałe, że radni PiSu przyznali się, że to nie oni, a właśnie Stowarzyszenie przygotowało uchwałę. To początek wojny ideologiczno-politycznej, którą wznieca się w samorządach. Inicjatorzy oczywiście nie potrafili odpowiedzieć na nasze pytania, co złego dzieje się z rodzinami, że potrzeba aż uchwały w ich obronie. Do tej pory ponad 30 samorządów w całej Polsce przyjęło taką uchwałę, zupełnie przypadkowo :) w samorządach tych rządzą politycy PiS.. Powiat sztumskie jest niestety pierwszym samorządem w województwie pomorskim, nad czym ubolewam. Krytykowaliśmy tę uchwałę, że skoro w Konstytucji są zapisy o ochronie rodziny, to nie ma sensu ich powielać w aktach niższego rzędu, jakimi są uchwały powiatu. Zarzucaliśmy brak tolerancji, skoro wiele zapisów dotyczy rodzin i małżeństw, a pomija się np matki same wychowujące dzieci czy rodziny żyjące w związkach nieformalnych, ale niestety bez skutku. Pisowska większość przegłosowała uchwałę, która naszym zdaniem będzie początkiem ideologicznego kagańca nałożonego między innymi na szkoły. Próbowaliśmy jako radni opozycji odesłać uchwałę do konsultacji z rodzicami, szkołami i mieszkańcami powiatu, ale większość rządząca nawet na to się nie zgodziła. Wszak zna wolę suwerena, więc po co konsultacje. Smutne kiedy o sprawach moralności decyduje po prostu większość, bez żadnej refleksji czy konsultacji społecznych. To nie jest na szczęście jeszcze decyzja o wprowadzeniu w powiecie sztumskim strefy wolnej od LGBT, ale pierwszy krok w tym kierunku został niestety wykonany, bo w wypowiedziach niektórych radnych i przedstawicieli Ordo Iuris właśnie o to chodziło. Przepraszam za powiat sztumski.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek z Czernina

.............................SKANDAL........................teraz czekamy na skutki podjęcia tej haniebnej uchwały ! Nie będę zaskoczony jak miasta partnerskie zerwą umowy o współpracy z zaściankowym Sztumem ! Hańba i całkowity brak tolerancji i wyobraźni przez sztumskich radnych. Wstyd !

O
Oszołom z radia Maryja
14 lutego, 09:56, Jarek:

Najwyzsza pora opuscic ten zasciankowy zacofany grajdolek kiedys zwany POLSKA! Dopuki piSSobolszewiki i czarna ZARAZA rzadzi to nic dobrego ten kraj nie czeka!

To wyjedź i zrzeknie się polskiego obywatelstwa

P
Postolin

..................................i dlatego moim wzorem do naśladowania od zawsze był i jest Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź - przedstawiciel personelu naziemnego Pana Boga ! On dobrze wie, że grzechu nie ma i dlatego żyje życiem doczesnym. Udowadnia to codziennie. Jest bliżej Pana Boga to chyba wie lepiej. Doić owieczki, żyć w luksusach, żyć bez ślubu,balangi, picie, zabawa to jest to co lubię najbardziej. Bo picie to jest życie ! Prawda Pani Sylwio ? Pozdrawiam.

P
Pytajnik

Czy ja dobrze rozumiem ze wszyscy głosujący za tą uchwała żyją w sakramentalnych związkach? Nie ma wśród nich rozwodników i żyjących na kocią łapę? Radny inicjator kiedy zdążył się ożenić? No i pani starosta?

J
Jadwiga
13 lutego, 21:15, Michał:

Ja jako mąż i ojciec bardzo się cieszę z takiej decyzji, bez znaczenia na poglądy polityczny. I ten cały płacz i lament, że „ już nie przyjadę do Sztumu” , „ zaściankowe Podkarpacie...” pokazuje właśnie, że ton Wy macie problem ze sobą. Niech sobie geje prowadzą zakłady fryzjerskie, lesbijki salony kosmetyczne, ale niech się ze swoimi poglądami nie obnoszą. Wolę by moje dzieci dorastały w takim „ zaścianku” niż zaćpanymi, brudnym i pozbawionym wartości moralnych. Hamburgu, Paryżu czy Kopenhadze. Jak można szanować kogoś, kto nie szanuje siebie. Pozdrawiam normalnych.

Żeby móc dalej żyć w takim zaścianku, to nie trzeba na siłę zmieniać czegokolwiek, wystarczy trwać.

L
Lowelas

To jest moja końcówka i będą ją majtał i wykorzystywał jak chcę ! Zrozumiano ?

M
Michał

Ja jako mąż i ojciec bardzo się cieszę z takiej decyzji, bez znaczenia na poglądy polityczny. I ten cały płacz i lament, że „ już nie przyjadę do Sztumu” , „ zaściankowe Podkarpacie...” pokazuje właśnie, że ton Wy macie problem ze sobą. Niech sobie geje prowadzą zakłady fryzjerskie, lesbijki salony kosmetyczne, ale niech się ze swoimi poglądami nie obnoszą. Wolę by moje dzieci dorastały w takim „ zaścianku” niż zaćpanymi, brudnym i pozbawionym wartości moralnych. Hamburgu, Paryżu czy Kopenhadze. Jak można szanować kogoś, kto nie szanuje siebie. Pozdrawiam normalnych.

Z
Zygmunt

Miło wspominam moją służbę Polsce Ludowej w Oddziałach ZOMO. Byłem mistrzem w operowaniu pałą. Uważałem i nadal uważam, że tylko dobra guma i solidne gumowanie na komisariacie czynią cuda. Każdy musi poznać smak gumy na policji. Jedno moje uderzenie i klient siadał na [wulgaryzm] na zawsze. Za to byłem doceniany, wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Mam nawet Krzyż chlebowy. Miałem i mam szacun wśród kolegów i przełożonych do dzisiaj. Mieszkania zmieniałem na nowsze, większe i lepsze co 2-3 lata. Od dawna jestem na zasłużonej godnej emeryturze i mam własną Firmę Ochroniarską. Zapisałem się nawet do PIS co by mieć i z nimi spokój. Ostatnio nawet przez PISiorów zostałem doceniony ale i tak ich nienawidzę. Dali mi znaczną podwyżkę emerytury jak Staśkowi Piotrowiczowi ! Obecnie z żoną zwiedzamy świat. Ludzie pytają czy można w tym dzikim kraju rządzonym teraz przez PIS, dobrze żyć - można ! Tylko trzeba mieć łeb na karku ! Pozdrawiam.

M
Młody

No to już po Panu Dudzie. Tak PISiory w Sztumie przysłużyły się Panu Prezydentowi. Dlaczego radni PIS w SZtumie działają przeciwko rządowi PIS ? Już nikt myślący nie zagłosuje na Dudę ! Czy te sieroty to przewidziały ? Chyba nie. Pozdrawiam

Z
Ziuta

.....................................żaden PISior nie będzie decydował kto i jak obrabia moje krocze ! Jasne ?

p
poznaniak

Sztum idzie w kierunku zaściankowego Podkarpacia. Kiedyś wybierając się nad morze zaglądaliśmy do Sztumu zjeść obiad w restauracji. Teraz będziemy omijać okolice szerokim łukiem. Nie dam zarobić naparzonym katolom i homofobom. Każdy może żyć jak chce i ch* politykom i wszystkim innym do tego. Co PiS robi z tym krajem to się w głowie nie mieści!

w
wnuczek

………………………a ja mojej babce kupiłem aparat cyfrowy i tym aparatem 10 maja będzie musiała zrobić zdjęcie swojej karty wyborczej z zaznaczonym kandydatem na urząd Prezydenta RP. Jak zobaczę na zdjęciu, że swój głos oddała na Dudę lub innego pisowca to tego samego dnia spakuje ten jej cały majdan do reklamówek i wywiozę ją do schroniska dla bezdomnych ! Koniec pobłażania dla złych rządów PIS ! A może mój pomysł stanie się akcją ogólnopolską ?

O
Oburzony obywatel

To co zrobiła rada powiatu to jest zwykłe dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. W czym Wam, drodzy radni przeszkadzamy? W czym jesteśmy od Was gorsi? Jestem mieszkańcem powiatu sztumskiego, a dokładnie miasta Sztum. Wielu z Was robi zakupy, czy też chodzi na masaże rehabilitacyjne albo też chodzi do fryzjera, a nie wiecie, że te usługi wykonują geje, lesbijki czy też osoby buseksualna. Pamiętajcie że tak samo działo w Niemczech, jak Hitler był u władzy. Niemcy dobrze, Żydzi źli. Gdzie w Was miłość i zrozumienia do bliźniego? Pamiętacie że Auschwitz nie wzięło się znikąd, tylko od segregacji ludzi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3