Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Redakcja kwartalnika "Prowincja" zaprasza na spotkanie promocyjne swego najnowszego numeru już w sobotę

Redakcja
Okładka najnowszej "Prowincji" autorstwa Mariusza Stawarskiego
Okładka najnowszej "Prowincji" autorstwa Mariusza Stawarskiego Archiwum
Najnowszy numer kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” jest już gotowy. Spotkanie promocyjne z autorami wielu materiałów odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 kwietnia o godz. 16. (przepraszamy za pomyłkową zmianę godziny w najnowszym wydaniu dodatku "Powiśle Sztum i Dzierzgoń") w salach Sztumskiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Publikujemy poniżej fragmenty tzw. wstępniaka, autorstwa Leszka Sarnowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika "Prowincja".

Wiosenne anioły. Anielski podmuch wiosny. No i kawałek tęczy nad pejzażem. Co prawda nieco górzystym, ale poza Żuławami, i tak też bywa na Powiślu, choćby pod Sztumem, Kwidzynem, Ryjewem czy Prabutami, jeśli już chcielibyśmy doszukiwać się lokalności w uniwersalnym przesłaniu naszego mistrza Mariusza Stawarskiego.

Poetycko rok zaczynamy wierszami Doroty Maluchnik, Jerzego Czepulona i Pawła Jerzego Przybysza. W prozie, oprócz znanego już nam Ryszarda Filbrandta i Katarzyny Kuroczki, prezentujemy debiutującą Annę Albrecht.

Profesor Andrzej C. Leszczyński tegorocznymi „Okruchami”, nieprzypadkowo, włącza się w ważną debatę na temat trucizny nienawiści, analizując między innymi język i uczucia.

Wędrówki po prowincji, jak zwykle różnorodne i bogate. Alicja Łukawska kontynuuje swój cykl żuławskich opowieści. Aleksandra Paprot-Wielopolska przywołuje niezwykłe postaci żuławsko-powiślańskich „stulatek”. Jacek Albrecht szuka zapachów dzieciństwa w Malborku, a przewodnicy z malborskiego zamku Bogusław Krauze i Piotr Topolski porządkują niemiecki cmentarz. Arkadiusz Kosiński przywraca pamięć o kwidzyńskim kinie „Tęcza”.

Na tropach historii Grażyna Nawrolska tym razem wspomina o dzielnych i niezależnych kobietach w średniowieczu, w czym towarzyszy jej Bogumił Wiśniewski drążąc losy Błogosławionej Doroty z Mątowów, która dała się zamurować w kwidzyńskiej katedrze. Debiutująca na naszych łamach Kamila Gęsiarz pochyla się nad dziejami społeczności protestantów w Kończewicach, a Andrzej Lubiński przypomina sztumskie korespondencje Marii Donimirskiej do „Gazety Gdańskiej” sprzed stu lat. Adamowi Langowskiemu opisującego dziewięćdziesięciolecie istnienia polskich szkół na Powiślu, udało się połączyć historię ze współczesnością, ilustrując temat satyrycznymi rysunkami Zbigniewa Jujki. To nie przypadek, gdyż ojciec satyryka Franciszek Jujka kierował polską szkołą w Starym Targu w trudnym okresie międzywojennym.

Wiesław Olszewski wspomina postać Brunona Zwarry, a Arkadiusz Kosiński przepytuje nową kierownika zamku w Kwidzynie Justynę Liguz o planach na przyszłość. Z odległych prowincji wieści przynoszą nam Teodor Sejka z Lwowa, Paweł Zbierski z Katalonii i Krzysztof Czyżewski z różnych stron świata.

W „Galerii Prowincji” tym razem swoje malarstwo prezentuje Paweł Wyborski ze Starogardu Gdańskiego. Wiesław Olszewski i Alicja Łukawska opowiadają o swoich zaczytaniach. Wacław Bielecki wiedzie nas po muzycznych salonach, a Leszek Sarnowski poleca nową, „kwidzyńską” płytę Włodzimierza Nahornego i kreśli sylwetkę barda Tomka Wachnowskiego. I wreszcie kolejna dawka fotograficznych obrazów Michała Majewskiego z cyklu „Magiczna Prowincja”, tym razem z Kwidzyna.

Tyle redakcyjny wstępniak. Dodać warto, że na spotkaniu "Prowincji" jak zawsze nabyć można będzie najnowszy oraz archiwalne numery kwartalnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto