Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodziny zastępcze nadal są pilnie potrzebne - może zdecydujecie się na taką rolę?

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie kontynuuje wysiłki w celu powołania nowych rodzin zastępczych na naszym terenie. Jest ich niestety wciąż zbyt mało, dlatego wprowadzane są kolejne inicjatywy dla promowania idei rodzicielstwa zastępczego. W tym celu wykorzystywane są m.in. portale społecznościowe. Na Facebooku obejrzeć można film z charakterystycznym mottem – Jeżeli chcesz podarować dziecku szczęście, zostań rodzicem zastępczym.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie udostępnia wspomniany film pod adresem internetowym: www.facebook.com/PCPRSztum/videos.

Temat rodzicielstwa zastępczego pojawiał się na łamach naszego dodatku „Powiśle Sztum i Dzierzgoń” oraz na stronie sztum.naszemiasto.pl już wielokrotnie. Ponieważ nigdy nie dojdzie chyba do takiej sytuacji, by rodziców zastępczych było wystarczająco wielu, niezależnie od wszelkich programów rządowych w rodzaju „Rodzina 500 plus”. Dlatego promowania idei rodzicielstwa zastępczego na pewno nie zaprzestaniemy.

W powiecie sztumskim działa blisko siedemdziesiąt rodzin zastępczych. Nie jest to mało, lecz aktualny pozostaje apel o zgłaszanie się osób, które chciałyby podjąć się roli rodziny zastępczej dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą pozostawać pod opieką naturalnych rodziców. Najpilniejsze potrzeby są w grupie tzw. pogotowia rodzinnego, czyli takiej rodziny, która o każdej porze dnia i nocy może zaopiekować się dziećmi, np. odebranymi rodzicom w trybie interwencyjnym. Pogotowie rodzinne mamy tylko jedno jedyne w całym powiecie.

Jak informowała nas Ewelina Łęgowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, na 31 grudnia ubiegłego roku działało w naszym powiecie 69 rodzin zastępczych, w których przebywało 122 dzieci. To w ogromnej większości rodziny zastępcze spokrewnione, czyli dziadkowie oraz wujkowie. Istniało 10 rodzin zastępczych zawodowych, w których przebywa 28 dzieci. Do tego jedno wspomniane już pogotowie rodzinne, dwie rodziny zastępcze specjalistyczne (opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi) oraz trzy rodzinne domy dziecka.

Najbardziej potrzebne byłoby przynajmniej jeszcze jedno pogotowie rodzinne, w Sztumie lub okolicy tej części powiatu. Do takiej rodziny dzieci trafiają nieraz w środku nocy, z interwencji, trzeba więc być w nieustannej gotowości do zaopiekowania się nimi.

Jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać rodzicem zastępczym? Kandydatem może być zarówno małżeństwo jak i pojedyncza osoba - raczej nie tzw. singiel, chodzi o ludzi żyjących w związkach nieformalnych, tworzących wspólne gospodarstwo domowe i mogących opiekować się dziećmi. Bardzo istotny jest wymóg niekaralności kandydatów. Trzeba się wykazać dobrym stanem zdrowia, posiadać odpowiednie warunki mieszkaniowe i bytowe. Pogodzić się z tym, że te wszystkie dane zostaną sprawdzone. Po przejściu wstępnej procedury kandydaci są kierowani na szkolenie. Przechodzą badania psychologiczne. Zdarza się, że osoby rezygnują lub nie przechodzą pomyślnie.

Jeżeli ktoś z naszych Internautów rozważa podjęcie się roli rodzica zastępczego, prosimy o kontakt w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto