Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w powiecie sztumskim - w marcu bezrobotnych jeszcze nie przybywało, jak jest teraz?

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
W całym kraju szybko przybywa osób rejestrujących się w urzędach pracy po zwolnieniu przez dotychczasowych pracodawców. Dotyczy to również powiatu sztumskiego. Jak mówią specjaliści rynku pracy - najbardziej niepokojące jest, że coraz więcej osób rejestruje się z prawem do zasiłku, czyli przepracowali wcześniej dość długi czas. Powinni być cennymi pracownikami dla swoich pracodawców - skoro ci ich zwolnili, muszą borykać się z wielkimi trudnościami.

Zajrzyjmy do raportu o sytuacji na lokalnym rynku zatrudnienia, opublikowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie z/s w Dzierzgoniu. Dane są podawane według stanu na koniec marca.

W całym powiecie zarejestrowanych było 989 osób bezrobotnych, spośród nich 721 stanowiły kobiety. Bywały kilka lat temu miesiące, kiedy liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekraczała 2 000, lecz obecne tendencje nie są dobre. Z grona bezrobotnych na koniec marca dominowali nieposiadający prawa do zasiłku - było ich 770, w tym 574 kobiety. Aż 674 osoby (w tym 504 kobiety) mieszkały na terenach wiejskich. 328 osób nie mogło się wykazać kwalifikacjami zawodowymi, 193 osoby nie miały żadnego doświadczenia zawodowego.

Około jednej trzeciej ogółu bezrobotnych stanowili ludzie młodzi - 324 osoby nie ukończyły jeszcze 30 roku życia, 175 osób nie miało jeszcze 25 lat. Z kolei osób powyżej 50 roku życia było 212.

Długotrwale bezrobotnych było aż 405 osób, w tym 365 kobiet. 263 osoby, w tym 252 kobiety, miały co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat.

64 osoby spośród zarejestrowanych stanowili niepełnosprawni.

Interesujące wnioski przynosi tzw. analiza przepływu osób bezrobotnych w marcu bieżącego roku (warto pamiętać, że epidemia koronawirusa jeszcze się rozwijała, pracodawcy dopiero zaczęli odczuwać trudności). W marcu zarejestrowano 114 osób bezrobotnych, w tym 65 kobiet. Natomiast wyłączono z ewidencji bezrobotnych 144 osoby, w tym 89 kobiet. Czyli ogólna liczba osób bez pracy jeszcze spadała.

44 spośród nich znalazły pracę, tzw. niesubsydiowaną. 32 osoby skreślono z ewidencji z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. 24 osoby podjęły staże.

Podobna analiza dotycząca sytuacji na rynku pracy na koniec kwietnia powinna być niestety znacznie bardziej niekorzystna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto