Spółka Szpitale Polskie przesyła informację w sprawie złożenia wniosku o upadłość

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Piotr Piesik
Udostępnij:
Wiele niepokoju wśród mieszkańców powiatu sztumskiego oraz pracowników sztumskiego szpitala wywołała informacja o zgłoszeniu przez spółkę Szpitale Polskie (operatora szpitala) wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości. Otrzymaliśmy w tej sprawie informację spółki Szpitale Polskie, którą publikujemy w całości.

Oto informacja przesłana przez spółkę Szpitale Polskie - podajemy bez żadnych ingerencji lub zmian:

"Szpitale w Sztumie i Drawsku Pomorskim będą działać nieprzerwanie mimo złożonego wniosku o upadłość spółki Szpitale Polskie S.A.

Zarząd spółki Szpitale Polskie S.A., do której należy Szpital Polski w Sztumie oraz Drawskie Centrum Specjalistyczne, informuje, że 15 października 2021 złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Szpitale Polskie S.A. Decyzja jest konsekwencją sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki. Jednocześnie prezes zarządu z całym przekonaniem deklaruje, że szpitale będą funkcjonować i realizować kontrakt z NFZ bez przeszkód. Równolegle z procedurą upadłościową spółki prowadzone są bowiem rozmowy z potencjalnym nabywcą jej aktywów, co oznacza, że prawdopodobnie obydwie placówki szpitalne będą mieć nowy podmiot zarządzający.

Od września bieżącego roku spółka Szpitale Polskie S.A. działa z nowym zarządem. Na jego czele stanął menedżer i doradca restrukturyzacyjny Jakub Michalak. To miał być nowy rozdział dla sztumskiej i drawskiej placówki. Poprzedzony został wnikliwą analizą stanu obecnego. Jednak po weryfikacji ksiąg i ocenie ogólniej kondycji spółki prezes zarządu złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

– Złożenie tego wniosku nie jest kwestią swobodnej decyzji – mówi Jakub Michalak. – Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego moim obowiązkiem jest złożenie wniosku o upadłość w konkretnym terminie od wystąpienia warunków, które to uzasadniają, a które są zdefiniowane w owej ustawie. Jeśli nie dopełniłbym tego obowiązku, groziłyby mi – jak każdemu innemu menedżerowi w tej sytuacji – sankcje karne. Chodzi jednak przede wszystkim o ochronę interesu ogółu wierzycieli spółki, w tym dostawców, którzy nie otrzymywali zapłaty. Złożenie wniosku o upadłość uruchamia całą procedurę, która pozwoli na wyjście z impasu.

Według informacji podanych przez J. Michalaka, spółka nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych i jest to sytuacja zastana przez obecny zarząd. Zobowiązania nie są regulowane od wielu miesięcy. Zasadniczo pokrywane są obecnie jedynie bieżące zobowiązania konieczne do zapewnienia funkcjonowania szpitala w jego podstawowym zakresie. Nie są m.in. pokrywane zobowiązania względem dostawców na kwotę niespełna 13,3 mln PLN, czy zobowiązania względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na kwotę przeszło 3,9 mln PLN. Z końcem roku wymagalne staną się udzielone Spółce pożyczki przekraczające kwotę powyżej 23 mln PLN.

Wiadomość o upadłości spółki odbiła się szerokim echem. Mieszkańcy obydwu powiatów obawiają się likwidacji szpitali. J. Michalak zapewnia jednak, że do niej nie dojdzie, a najważniejszym aktualnie celem dla zarządu jest zapewnienie nieprzerwanej działalności leczniczej.

- Mam pełną świadomość tego, że szpital nie jest podmiotem, w którym najważniejszy jest rachunek zysków i strat – deklaruje Jakub Michalak. – Zdaję sobie sprawę ze znaczenia Szpitala Polskiego w Sztumie i Drawskiego Centrum Specjalistycznego dla społeczności lokalnej. Złożony wniosek o upadłość dotyczy tylko i wyłącznie spółki Szpitale Polskie S.A. Działalność jej podmiotów leczniczych, zarówno w Sztumie, jak i Drawsku Pomorskim, pozostaje w chwili obecnej niezagrożona i pragnę to z całą mocą podkreślić. Priorytetem całego zarządu jest zapewnienie w tej sytuacji takich warunków, by zarówno pacjenci, jak i personel w żaden sposób nie odczuli problemów, jakie dotknęły zarządzającą nimi spółkę.

Obecnie zarząd Szpitali Polskich prowadzi rozmowy z potencjalnym nabywcą aktywów spółki. Jeśli negocjacje zostaną sfinalizowane, obydwie placówki szpitalne będą podlegać pod nowy podmiot zarządzający. Zmiana nie będzie w żaden sposób odczuwalna na poziomie lokalnej społeczności: personelu, pacjentów i władz powiatu.

- Mechanizmy prawa upadłościowego dają mi możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji szpitali przy równoczesnej płynnej zmianie operatora na podmiot wypłacalny, o stabilnej i bezpiecznej kondycji finansowej – informuje J. Michalak. – Liczę na to, że wspólnie wypracujemy wielostronne porozumienie wszystkich zainteresowanych stron, co pozwoli na zmianę podmiotu zarządzającego w sposób całkowicie bezpieczny dla pacjentów, pracowników i lokalnej społeczności. Patrząc również od tej strony – wniosek o upadłość był jedynym możliwym i wbrew pozorom korzystnym rozwiązaniem.

Prezes spółki Szpitale Polskie S.A. podkreśla jednak, że realizacja pozytywnego scenariusza wymaga kooperacji wszystkich stron, dla których losy Drawskiego Centrum Specjalistycznego oraz Szpitala Polskiego w Sztumie są ważne, i wspólnego dążenie do celu, którym jest nieprzerwane świadczenie usług leczniczych."

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie