Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starosta sztumski o polityce oświatowej

Anna Sztym
Wojciech Cymerys, starosta sztumski wystąpił z oficjalnym stanowiskiem w sprawie polityki oświatowej powiatu na lata 2014 - 2020. To głos w dyskusji o ewentualnym zamiarze połączenia Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie z Zespołem Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach.

Po naszych publikacjach, w których pisaliśmy o ewentualnym połączeniu dwóch szkół ponadgimnazjalnych rozgorzała dyskusja o jakości kształcenia i polityce oświatowej powiatu. Wojciech Cymerys, starosta sztumski wystąpił z oficjalnym stanowiskiem w tej sprawie.

"Trwają prace nad opracowaniem polityki oświatowej powiatu sztumskiego. Zarządzeniem Starosty nr 5/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. został powołany zespół do opracowania projektu dokumentu. W skład zespołu weszli dyrektorzy wszystkich powiatowych placówek oświatowych, nauczyciele, Powiatowy Urząd Pracy, pracodawcy i radni.

Punktem wyjścia była diagnoza aktualnego stanu oświaty i na tej podstawie zespoły robocze podjęły próbę nakreślenia zmian i pożądanych kierunków jej rozwoju w przyszłości. Materiał roboczy, wynikający z posiedzeń zespołów panelowych, został zebrany i przekazany do dalszej dyskusji. Były to przemyślenia i uwagi wielu osób zaangażowanych w pracę nad polityką oświatową. Przedłożenie ma charakter roboczy, co należy podkreślić ze szczególną mocą, ponieważ niektórzy potraktowali to jako ostateczną wersję projektu.

Materiał zebrany, nie jest ani merytorycznie, ani formalnie doskonały. Ale jest punktem wyjścia do dyskusji, do rozmowy o przyszłości powiatowej oświaty. Przystępując do opracowania polityki oświatowej Powiatu Sztumskiego, kierowaliśmy się wszyscy poczuciem dobra wspólnego, jakim jest z jednej strony – rozwój powiatu i z drugiej – polepszenie jakości kształcenia w naszych placówkach oświatowo - wychowawczych.

Rozesłanie tego materiału do członków zespołu, szkół, związków zawodowych i kuratorium wyzwoliło dużą energię twórczą nad doskonaleniem materiału. Wiele osób opiniujących rozesłany materiał przesyłało konkretne propozycje, natomiast niektórzy skupili się na krytyce, zanegowali projekt, nie proponując żadnych rozwiązań.

Zdajemy sobie sprawę, że pewne zapisy mogą być kontrowersyjne, wzbudzać dyskusję. Jednak uznaliśmy, że uwidocznienie niektórych problemów, występujących w naszej oświacie, jest konieczne. Jednym z takich poważnych zjawisk, mających negatywny wydźwięk, jest spadająca liczba uczniów w naszych szkołach. Spowodowane jest to dwoma czynnikami – niżem demograficznym i odpływem młodzieży do szkół w innych powiatach. Uważamy, że wspólnie środowiska oświatowe i władze samorządowe powiatu, powinny wypracować takie kierunki zmian w szkołach ponadgimnazjalnych, by stały się one atrakcyjne pod względem oferty edukacyjnej, poziomu kształcenia i warunków pracy dla młodzieży i nauczycieli.

Prace nad polityką oświatową nie są zakończone, nie ma konkretnego terminu, w którym należy zamknąć nad nim prace. W najbliższym czasie planowane jest kolejne posiedzenie całego Zespołu, na którym to podjęte zostaną dalsze dyskusje na temat opracowywanego dokumentu. Zarząd Powiatu wyraża nadzieję, że wszyscy zainteresowani rozwojem oświaty w naszym powiecie aktywnie włączą się w pracę nad Polityką Oświatową Powiatu Sztumskiego na lata 2014 – 2020.

Zarząd Powiatu nie przewiduje likwidacji którejkolwiek ze szkół.

Przewodniczący Zarządu Powiatu Sztumskiego
Wojciech Cymerys"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto