MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Starosta sztumski we władzach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Stowarzyszenie łączy samorządy z całego regionu

Anna Szade
Anna Szade
Leszek Sarnowski, starosta sztumski, został wybrany do Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Leszek Sarnowski, starosta sztumski, został wybrany do Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. OMGGS
Leszek Sarnowski, starosta sztumski, został wybrany do 12-osobowej Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na jej czele stoi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W poniedziałek (10 czerwca) odbyło się pierwsze walne zebranie członków stowarzyszenia metropolitalnego po kwietniowych wyborach samorządowych.

Nowe władze Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. W radzie starosta malborski

Przedstawiciele samorządów tworzących Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podczas Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 10 czerwca w Sopocie wybrali nowe władze Metropolii.

Kadencja Rady OMGGS jest równa kadencji władz jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego wyłoniony został nowy 12-osobowy skład, w którym znaleźli się:

 • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
 • Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni
 • Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu
 • Bogdan Łapa, starosta kartuski
 • Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego
 • Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa
 • Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego
 • Jarosław Białk, starosta pucki
 • Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka
 • Mirosław Augustyn, starosta tczewski
 • Leszek Sarnowski, starosta sztumski
 • Piotr Szwedowski, starosta malborski.

Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska została przewodniczącą Rady OMGGS, a jej zastępczyniami prezydentki Aleksandra Kosiorek i Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Rada wyznacza kierunki rozwoju metropolii, zatwierdza projekty uchwał oraz wybiera członków zarządu. Obecnie prezesem jest Michał Glaser, a wiceprezesami Maciej Warszakowski i Maciej Rusek, czyli były wiceburmistrz Malborka, wieloletni samorządowiec, który pracował również dla powiatu malborskiego.

Stowarzyszenie zrzesza obecnie 61 samorządów: 3 miasta na prawach powiatu, 10 gmin miejskich, 10 gmin miejsko-wiejskich, 29 gmin wiejskich i 9 powiatów. W 52 miastach i gminach pracę kontynuuje 30 osób, 6 włodarzy nie kandydowało, a w 16 samorządach nastąpiły zmiany. Władza zmieniła się też w 5 powiatach.

Największym wyzwaniem, które stoi dziś przed OMGGS to przede wszystkim konsensus w sprawie ustawy metropolitalnej i jej uchwalenie przez parlament. Prawie połowa samorządów OMGGS ma nową władzę, dlatego dużym wyzwaniem będzie też integracja nowych osób – mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz.

"Metropolia od Malborka do Lęborka". Czym zajmuje się organizacja?

Członkowie OMGGS przyjęli jednogłośnie Strategię Metropolii do 2030 r. Określa ona najważniejsze działania i kierunki rozwoju przyszłego związku metropolitalnego na Pomorzu. Wśród nich znalazły się takie zagadnienia jak ochrona klimatu i wspólne planowanie inwestycji, sprawny transport oraz wykorzystanie potencjału gospodarczego i społecznego metropolii.

OMGGS to stowarzyszenie samorządowe, które powstało w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który ukuł hasło: „Metropolia od Malborka do Lęborka”. Chodziło w nim o wizję „szerokiej metropolii”, która nie ograniczają się do najbliższych sąsiadów Trójmiasta, a podkreśla, że metropolia powinna obejmować wszystkie powiaty, których mieszkańcy wiążą swoje codzienne życie z Trójmiastem, regularnie przemieszczają się tu do pracy lub załatwiać inne sprawy. 

W Metropolii prócz powiatu sztumskiego członkiem jest również Sztum Organizacja działa w takich obszarach, jak wspomniany już transport publiczny, ale też rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja imigrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Od początku działalności integruje nie tylko samorządowców, ale także polityków oraz przedstawicieli świata biznesu, gospodarki i nauki.

Jak wyliczyli przedstawiciele OMGGS, dzięki współpracy metropolitalnej i wsparciu ze środków unijnych pomorskie samorządy zrealizowały do tej pory ponad 200 inwestycji o łącznej wartości 3,7 mld zł. Są to m.in. węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, odnowione budynki, zrewitalizowane dzielnice, nowy tabor, nowe linie tramwajowe, rozbudowane sieci ciepłownicze, szpitale geriatryczne, nowoczesne usługi dla przedsiębiorców oraz wsparcie dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej.

W nowej perspektywie unijnej 2021-2027 metropolia zrealizuje kolejnych 120 projektów. Będą to m.in. budowa i przebudowa węzłów integracyjnych, budowa linii tramwajowej, dróg rowerowych i buspasów, wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, termomodernizacja szkół i przedszkoli, powiększenie powierzchni zielonych, domy dziennego pobytu, świetlice i kluby dla seniorów, a także wsparcie dla imigrantów. Dofinansowanie unijne z programów regionalnych i krajowych wyniesie ponad 1,23 mld zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto