Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stop chrapaniu!

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Chrapanie to problem, który dotyczy prawie 600 tysięcy Dolnoślązaków. Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem to okazja do darmowych konsultacji lekarskich i spotkania się ze specjalistami.

Tydzień Walki z Chrapaniem rozpocznie się 23 listopada i potrwa do następnej soboty. Całość odbywać się będzie w DCL Medicus przy ulicy Wyszyńskiego 110.

- Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym takie wydarzenie będzie miało miejsce – informuje Anetta Gaweł, organizatorka wydarzenia. - Zdecydowaliśmy się na realizację takiego działania edukacyjnego, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje dla zdrowia mogą wynikać z pozornie błahego problemu chrapania.

Chrapanie może być niebezpieczne

Okazuje się, że nieleczone chrapanie może doprowadzić do pojawienia się bezdechów śródsennych, czyli co najmniej dziesięciosekundowych przerw w oddychaniu. Jak tłumaczy Aleksandra Sztuka-Banel, w przypadku zaawansowanej postaci tego zaburzenia, w czasie snu organizm wręcz walczy o tlen.

- Chrapanie nie zawsze oznacza występowanie bezdechów, jednak często do nich prowadzi. Te z kolei mogą owocować niedotlenieniem, które nasila istniejące już choroby, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenie krążenia mózgowego. Przykrymi konsekwencjami bezdechów, oprócz zaburzenia potencji, mogą być na przykład zawały serca czy udar mózgu - wyjaśnia dr n. med. Sztuka-Banel.

Zabieg usuwania chrapania


Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem ma uświadomić Dolnoślązakom niebezpieczeństwa wynikające z tej powszechnej dolegliwości. Umożliwia również darmowe skorzystanie z konsultacji laryngologicznych. Podsumowaniem "Tygodnia" będzie połączone z wykładem spotkanie, które odbędzie się 28 listopada, o godzinie 11 w Centrum Konferencyjnym „Salony Domu Edyty Stein” przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu.

- Nawet nie wiedziałam, że chrapanie jest takie groźne - przyznaje Bożena Sadowska, mieszkanka Grabiszynka - Sądziłam raczej, że to przypadłość uciążliwa dla "współspacza". Darmowe konsultacje to dobry pretekst, aby zrobić coś z chrapaniem mojego męża - dodaje.

Jak można pozbyć się chrapania domowymi metodami?

Większość ludzi śpiąc na boku znacznie ciszej chrapie. Niektórzy polecają więc wszycie piłeczki tenisowej w kołnierz piżamy, co sprawia, że spanie na plecach staje się znacznie mniej wygodne, jeśli nie niemożliwe. Warto też pomyśleć o tym, aby głowa była położona wyżej niż reszta ciała. Jednakże zachowanie tej pozycji przez całą noc bywa trudne. Na użytek chrapiącego wykorzystywane bywają także inne środki, które mają na celu ograniczenie chrapania: paski na brodę, kołnierze na szyję czy wkładki na zęby mające służyć zmianie pozycji języka i udrożnieniu dróg oddechowych.

Niewielu ludzi wie, że chrapanie jest bardzo często wynikiem zaniedbań w prawidłowej higienie życia. Oprócz cech wynikających z budowy anatomicznej gardła, ma na nie wpływ także otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu czy nadużywanie leków nasennych bądź uspokajających. Również jedzenie ciężkostrawnych i obfitych posiłków przed snem nie jest wskazane.

Czytaj też:

Głosuj! Wybierz z nami 7 Cudów Wrocławia!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto